Baner
Baner
Gradovi i općine
Pula
NASLOVNICAISTRAGRADOVI I OPĆINECRNA KRONIKAHRVATSKAVAŠE VIJESTIGOSPODARSTVOKULTURASPORTSVIJETMAGAZINWEB KUHINJAZDRAV ŽIVOTTECHNOĐIR PO ISTRI

Policija najavila borbu protiv anarhije na pulskim ulicama

Objavljeno: 21.05.2012. | 12:18

Zadnja izmjena: 21.05.2012. | 13:43



Pošalji na:

Zbog sve većeg broja nepropisno parkiranih automobila koji nerijetko izazivaju gužve i čepova na ionako kaotičnim pulskim prometnicama policija će na području Pule pojačati nadzor, ali i kažnjavati vozače koji svoja vozila ne parkiraju na za to predviđenim mjestima.

- Vozači svakodnevno krše prometne propise te nepropisno parkiraju vozila na autobusnim stajalištima, pješačkim prijelazima, nogostupima i raskrižjima čime ugrožavaju ostale sudionike u prometu. Također je zamijećeno da se u neposrednoj blizini mjesta na kojima se čine prekršaji nepropisnog zaustavljanja i parkiranja, nalaze i uređeni parkirališni prostori, koje vozači ne koriste, ističu u policiji.

Dodaju kako se nepropisnim zaustavljanjem i parkiranjem vozila stvara se niz problema u prometu. - Osim što se smanjuje protočnost prometa i stvaraju nepotrebne gužve u prometu, vozači svojim neodgovornim ponašanjem na taj način ugrožavaju prohodnost pješaka te predstavljaju veliku prepreku kretanju osoba s invaliditetom, osobama s malom djecom u dječjim kolicima, samoj djeci i starijim osobama.

Upravo stoga, kako bi se povećala sigurnost u cestovnom prometu, policija će u narednom razdoblju na području Pule pozornost usmjeriti na sudionike u prometu koji ne poštuju prometnu signalizaciju.

Kao najkritičnija područja u Puli policija je izdvojila dio Mutilske ulice, gdje se nalazi trgovina autodijelovima i vrtić, a gdje vozači svakodnevno ostavljaju automobile na samoj prometnici. Slijedi prometnica uz tržnicu te kod kazališta gdje u jutarnjim satima nepropisno zaustavljeni osobni i teretni automobili znaju gotovo u potpunosti blokirati promet, a što direktno uzrokuje stvaranje čepova na križanju kod zgrade Croatie. Osim u samom centru grada vozila ostavljena na cesti ili nogostupu nerijetko otežavaju prolazak drugim automobilima i pješacima i u Ulici Ljudevita Posavskog, u blizini križanja s Jeretovom ulicom te na križanju Rizzijeve i Voltićeve ulice, zatim u Rakovčevoj ulici. Kod Doma sportova na Verudi te u Ulici Marsovo polje, nasuprot stadiona, automobili su redovno parkirani na nogostupima i ugibalištima dok nekoliko metara udaljene parkirališne površine zjape prazne.

U policiji napominju kako su sudionici u prometu, prema Zakonu o sigurnosti prometa na cestama, dužni držati se ograničenja, zabrana i obveza izraženih pomoću prometnih znakova, a svaka radnja učinjena suprotno postavljanom prometnom znaku kažnjava se novčanom kaznom u iznosu od 500 kuna. Vozači, također, ne smiju zaustaviti ili parkirati vozilo na mjestu na kojem bi ono ugrožavalo sigurnost drugih sudionika u prometu ili predstavljalo smetnju za normalan tok prometa ili kretanje pješaka. Pri tom se kao zaustavljanje podrazumijeva prekid vožnje na cesti do tri minute, a parkiranje duže od tri minute, osim prekida koji se čini da bi se postupilo po znaku ili pravilu kojim se upravlja prometom.

Stoga policija još jednom podsjeća vozače da vozila, između ostalog, ne smiju zaustavljati ili parkirati na obilježenom pješačkom prijelazu i na udaljenosti manjoj od 5 metara od tog prijelaza, na raskrižju i na udaljenosti manjoj od 5 metara od najbližeg ruba poprečnog kolnika, na dijelu ceste u blizini vrha prijevoja i u zavoju gdje je preglednost ceste nedovoljna i gdje se vozila ne bi mogla obići bez opasnosti te na mjestu na kojem bi vozilo zaklanjalo postavljeni prometni znak ili semafor i na dijelu kolnika koji je kao stajalište za vozila javnog prijevoza putnika obilježen oznakama na kolniku ili prometnim znakom.

Zaustavljanje i parkiranje zabranjeno je i na nogostupu te u pješačkoj zoni, ispred kolnog ulaza u zgradu, sklonište, dvorište ili garažu, iznad priključka na vodovodnu mrežu i ulaza u kanalizaciju ili drugu komunalnu mrežu te na mjestima rezerviranim za vozila opskrbe ili na mjestima namijenjenim i obilježenim kao mjesta za odlaganje kućnog otpada, ispred i na vatrogasnim i drugim komunalnim i javnim prolazima i prilazima. Potom na dijelu ceste gdje bi širina slobodnog prolaza od zaustavljenog ili parkiranog vozila do neisprekidane uzdužne crte na kolniku ili do neke zapreke na cesti, bila manja od 3 metra, odnosno do suprotnog ruba kolnika manja od 4 metra, odnosno u krugu od 3 metra od posebnim oznaka na kolniku označenog podzemnog ili nadzemnog hidranta, na mjestu rezerviranom za parkiranje vozila osoba s invaliditetom.

Vozači, također, ne smiju parkirati vozilo na udaljenosti manjoj od 15 metara ispred i iza znaka kojim je obilježeno stajalište za vozila javnog prijevoza putnika, na mjestu na kojem bi parkirano vozilo onemogućilo pristup drugom vozilu radi parkiranja ili izlazak nekom već parkiranom vozilu.

Zaustavljanje je na drugim mjestima dopušteno ako je za kretanje pješaka ostavljeno najmanje 1,6 metara širine na površini za kretanje pješaka, s tim da ta površina ne može biti uz rub kolnika. Pod istim uvjetima može se parkirati ako je to dopušteno prometnim znakom.

Vozača koji zaustavi ili parkira vozilo tamo gdje je zabranjeno, kaznit će se s novčanom kaznom u iznosu od 300 kuna, a ako to učini na mjestu koje je rezervirano za osobe s invaliditetom propisana je kazna u iznosu od 700 kuna. (iPress)

Zaustavljanje je na drugim mjestima dopušteno ako je za kretanje pješaka ostavljeno najmanje 1,6 metara širine na površini za kretanje pješaka, s tim da ta površina ne može biti uz rub kolnika. Pod istim uvjetima može se parkirati ako je to dopušteno prometnim znakom.





 
Komentari (18)
Kontejneri !
18 Utorak, 22 Svibanj 2012 18:01
dado
Gdje da se izvrši prijava protiv onih koji su postavili kontejnere za odvoz robe na samim pločnicima ( nogostupu )tako da i pješaci moraju siči na cestu a ne samo oni sa dječijim ili invalidskim kolicima ??? npr. u Monvidalskoj ulici ? zar za to nema nikakvih sankcija ???
17 Utorak, 22 Svibanj 2012 15:08
RAUL
Danas u centru ista prica kao i sve dane, kod trznice i na Giardinima krcato autombila.Izgleda da Milicija jos uvijek spava zimnski san....
16 Utorak, 22 Svibanj 2012 13:05
pulo975
Danas cijeli dan pauk dize aute u Zoranicevoj ulici na verudi,iza vrtica,koja je i sama raskopana,a sam ulaz u vrtic(u Budicinovoj ulici) je zatvoren bagerima i sveprisutnim radnicima...pitam se kako bi mi roditelji djece s posebnim potrebama trebali tu djecu odvesti u taj vrtic...da ih nosimo cijelim putem??? Ocito ne postoji osoba koja moze planski pripremiti te radove i organizirati promet na vrijeme,najlakse je pustiti nek sve ide svojim tokom a za eventualne probleme tu je uvijek zloglasni pauk...! I ne nije mi pauk digao auto,jos!!!
netwave
15 Utorak, 22 Svibanj 2012 11:23
shooter9
Slažem se sa tobom da mnogo puta policajci i nisu krivi što ih nesposobni šefovi postavljaju na neke punktove koji graniče sa normalnim poslovima saobraćajnih policajaca samo da bi punili proračun.
Grad je krcat neispravnih vozila sa neispravnim signalizacijama ispušnim plinovima koji ubijau vozače iza njih često ih tjerajuči da ih pretječu i gdje se nebi smjelo .
Još nisam vidio da je saobraćajna policija krenula za neispravnim vozilom sjede po "busijama sa radarima"gdje je ogranićenje 30kmh a mislim da bi im prvenstveno treba biti posao sigurnost učesnika u prometu.
hrvat
14 Utorak, 22 Svibanj 2012 10:13
netwave
Pa to je sustav koji smo svi mi podržali i glasovali, zašto nam sada ne valja?! Nema više starih pravila, sada će itekako privatne firme i odvjetnici činiti "reda", ali u svim segmentima, na žalost ne samo na cestama! No, ne brini...neće te oni previše pitati i vući za rukav, samo će ti sjesti na račun ovrhom čim ti budu izrasle kamate na kamatu... kada kazna od 50kn postane barem 500kn (+ troškovi), jer inače im se ne isplati. Misliš li da je to nepravedno... onda znaj da uzimaju penzićima i socijalnu pomoć, da ne kažem doplatak na djecu samohranim majkama. Sramotno. To je glede Parkonga d.o.o., a na žalost nije ni policija bolja... iako ti jadni ljudi samo rade za svoju plaću, tjerani su da harače po potrebi samo kako bi punili rupe u proračunu, a ne u cilju "sigurnosti u prometu"... za sigurnost u prometu kod nas, bilo bi dovoljno napraviti ceste kako treba, zapravo Promet u cijelosti.
13 Utorak, 22 Svibanj 2012 08:35
hrvat
Kada je riječ o osobama s invaliditetom, u Puli zdravi vozači besramno ostavljaju vozila na mjestima za osobe s invaliditetom. Osobno sam optužen (kao invalidna osoba) za krivo parkiranje jer nikada ne mogu stati na mjesto za invalide. Pula parking dopisom još i prijeti da, ako ne platim kaznu (za nepostojeći prekršaj) nekakvo odvjetničko društvo će mi poslati opomenu koju ću dodatno morati platiti 250 kn. To je za mene čisto kamatarenje, te sam već kontaktirao javnog pravobranitelja za osobe s invaliditetom. Konačno da se policija uključi u taj kaos, jer je više dosta i bezobzirnih vozača a isto tako i samovolje tih "firmi" koje samovoljno bez suda otimaju novac. Priznam jedino suca za prometne prekršaje, a ne nekakve Pula parkinge, Zagreb parkinge i tome slično, a da ne govorim o advokatima koji bez rada zgrću silan novac na građanima, jer im to omogućava ova država. I još su toliko drski da bez ikakvih sankcija prijete da će vam oteti još novca.
kakva policija takav i narod!!!!
12 Ponedjeljak, 21 Svibanj 2012 22:48
bljesak-oluja
Pa gospoda iz policije, prvi su ti koji godinama parkiraju nepropisno. Svaki dan možete vidjeti parkirane vozila djelatnika pu-Pula. gdje svoja vozila parkiraju od mupa prema gore u valvazorovu ulicu skroz do bolnice, i to na mjestima gdje za to nije predviđeno parkiranje. nogostupima je zbog njihovih vozila nemoguće proći, a majke s kolicima i pješaci moraju zbog vozila na cestu. Toliko o kulturi vozaća. Kad su oni koji trebaju biti uzor prvi ti koji krše zakone. Ali kako su ta vozila ljudi od zakona nitko ništa neće poduzeti. Ali da treba raditi red po Puli to svakako da, ali krenite gospodo i od sebe jer mi plaćamo vas i vi radite za nas a ne protiv nas.
KAOS
11 Ponedjeljak, 21 Svibanj 2012 19:23
fošina
i to SVAKI DAN u svim djelovima GRADA,sva sreča da imam i DVA KOLA i lako izbjegnem dio čepova uskoro dolaze TUUUUUristi tek tada bit će veselja
policija
10 Ponedjeljak, 21 Svibanj 2012 19:05
Carleto
ne treba najavljivati, policija treba raditi, samo oni to još nisu svatili
Rupčaga od grada...
9 Ponedjeljak, 21 Svibanj 2012 17:38
shooter9
što su napravili vrli gradonačelnik sa svojtom, ništa više nego obična rupčaga .
Odjedamput otvoriti tri gradilišta (Riva,Zagrebačka,Veruda) u gradu koji je ionako na granici prometnog kolapsa a sezona je praktično počela je totalni nonsens i samo pokazuje koliko su nesposobni i kako se neplanski bacaju naglavačke u nepromošljene poduhvate .Cijelu zimu su mogli raditi bez problema obzirom na vremenske uvijete , NE čekalo se da "zatopli" pa veselo naprid.
Već su pronašli neke stare grote od Rimljana sada će se pojaviti arheolozi, kojekakovi konzervatori koji će pinelićima i žlićicama istraživati ono što manje više svi znamo a poslovi i građani neka čekaju mjesecima kao onda kada se kopalo kod pošte.Hvala bogu u Puli gdje god zabiješ lopatu u zemlju niđeš na neki Rimski artefakt koji bi bilo najbolje zatrpati i nastaviti dalje jer ovako nikada kraja.Podsjetimo se na moguću parking kuću kod gradske biblioteke gdje su našli artefakte koji su većim dijelom propali jer se nezna što sa njima.Umjesto da smo ih ostavili tamo gdje su bili tri miljara lit i napravili ono za čime grad vapi sada je bolje gledati u tu apokalipsu.
Naje..smo ko žuti slijedećih godinu dvije a netko če sa pinelićem opravdavati svoje radno mjesto,plaću i postojanje.

Umjesto da se radi dan i noć (ulice farbaju po noći kao u svijetu) ,sva gradilišta se već petkom u tri sata zatvaraju , haj'mo veselo na vikend, za ostalo blago nama građanima ima vremena ko u priči.
ča samo u puli
8 Ponedjeljak, 21 Svibanj 2012 16:25
suragrota
skočite i do vodnjana ..tu čete si lipo napunit proračun ki tu se parkira kako ki riva ali bitno da komunalci redovito dobivaju plaču za nerad ki ne moru svojin bumbarima napisat kazne....
7 Ponedjeljak, 21 Svibanj 2012 16:12
luda baba
Naravno,udri po džepovima ! A ...recimo ...kako trgovine,restorani ,kafići i pizzerije mogu uopće dobiti dozvolu za rad ako nemaju osiguran nesmetan pristup prostoru i skladištu ? Muka mi je kad se sjetim da moram do grada ! Netwave ....pa šta si očekivao od čobana na vlasti ?! Parkirna kuća ! Za nas seljake ,pa kakvu smo vlast izabrali takva su na i parkirališta ! Osim toga ..Pulaparking zarađuje na parkiranju ,pa neka pokažu svoju zaradu ,troškove i INVESTICIJE !Ovo zadnje pogotovo!
Apsurd
6 Ponedjeljak, 21 Svibanj 2012 16:05
building
Valvazorova,ulica iznad mupa koja je dvosmjerna svakodnevno je zatrpana parkiranim automobilima.Osim što uzrokuju neprohodnost vožnje dovoljno su bezobrazni da parkiraju na zelene površine privatnih dvorišta!!!!Posebni apel Pula parkingu čije je sjedište 50 mt od te ulice!!!!!Pa se pitam gdje su pauk i policija da takav bezobrazluk kazne???P.S nakon 16h svakog dana ulica se uvelike isprazni spomenutim automobilima!Pa mi je logično pomisliti da su vlasnici automobila djelatnici MUP-a
josme
5 Ponedjeljak, 21 Svibanj 2012 16:04
RAUL
Pula vise nije opcina, nego grad:-)
4 Ponedjeljak, 21 Svibanj 2012 15:54
josme
Treba kazniti i Općinu jer je ulice pretvorila u parkirališta sa naplatom umjesto da izbradi nova,a ovako se smanjuje protok vozila.Kad netko nepropisno parkira i ometa promet-kazna a kad opčinska vlast uzurpira ulice i ometa protok -ništa..pa kopanje...nesihronizirano...dugotrajno..nedostatak besplatnih parking zona u gradu.A policiji svaka čast...konačno su se probudili..a trebali bi i na kružnim tokovima dežurati jer pojedinci ne mare na prednosti( ni osobni automobili a bogami ni autobusi)
3 Ponedjeljak, 21 Svibanj 2012 14:27
RAUL
Napokon da su sjetili, podrzavam akciju Milicije, samo napred i ostro kaznjavati i to svaki dan.Pogotovo kaznjavati neznanje pulskih vozaca u kruznom toku i nepostivanju znaka obaveznog smjera ( Sijana kod Kauflanda )
2 Ponedjeljak, 21 Svibanj 2012 13:44
geba
treba malo obratiti pažnju na dostavna vozila u pješačkoj zoni. Svakim danom sve više i više ... u 8 ujutro skoro cijeli vozni park velpro dostave parkiran je na portarati, a onda kukamo kako su ploče uništene...
Ma kakav promet?!
1 Ponedjeljak, 21 Svibanj 2012 13:41
netwave
Gdje je promet tu kod nas?! O kakvoj sigurnosti u prometu govorimo?! Pa svugdje su samo oranice i bageri! Kao da se vozimo po Rt.Kamenjaku a ne po gradu.

Osim toga, sva ta parking mjesta i ona koja nisu, sa (ne)osmišljenim prometnicama, križanjima, semaforima i dakako slavnim kružnim tokovima... su SRAMOTA, a ne nikakav "promet". Ne znam gdje su nam prometni tehničari završili škole, u Kakistanu?! Nemamo niti jedne velike garaže u centru grada. Osim toga, ovo što ovi luzeri u gradu planiraju s rivom je suludi apsurd. Pula će bez rive biti u totalnom kolapsu.

NAJNOVIJE VIJESTI

NAJKOMENTIRANIJE

NAJČITANIJE

POSLJEDNJI KOMENTARI

NAJČITANIJE POSLJEDNJIH 15 DANA

NAJKOMENTIRANIJE POSLJEDNJIH 15 DANA

  FOTOGALERIJE
Svjetski plesači na Zlatnoj sopeli
Hotel Lone Rovinj
Alka Vuica u Umagu
Mahjongg
Igrano:160482
190848Gost
Bejewel
Igrano:85344
7953tui
Tetris
Igrano:45922
886912ghost
Gold miner
Igrano:31341
420000Gost
Jamb
Igrano:25093
1322Gost
Pacman
Igrano:22791
137410Gost
Snake
Igrano:9971
3364Gost
Hexxagon
Igrano:8652
58Gost
Frogger
Igrano:7347
15170Gost
Invaders
Igrano:5670
111730lab
Simon
Igrano:5235
27Gost
Crvena Brada
Igrano:4170
Gost
Opasno nebo
Igrano:4048
Gost
Sudoku
Igrano:3964
216000Gost
Jetpack Stan
Igrano:3671
19715Gost
Gurni Pingvina
Igrano:3646
Gost
Ufo Joe
Igrano:3464
Gost
Ninja
Igrano:3212
Gost
Ninja Kid
Igrano:2920
6000Gost
Klonovi
Igrano:2703
Gost
1
2
3
4

Anketa

Tko će biti istarski župan/ica?
 |