Ruski predsjednik Vladimir Putin otvorio je u srijedu u Kazanju u ruskoj Republici Tatarstanu samit BRICS-a, pozdravljajući uspon "multipolarnog svijeta".
Putin tim samitom želi demonstrirati neuspjeh zapadne politike gospodarskih sankcija i diplomatske izolacije njegove zemlje od početka ruske invazije na Ukrajinu u veljači 2022.
Namjerava također prokazati ono što Rusija i Kina opisuju kao zapadnu "hegemoniju", u prvom redu američku, u međunarodnim odnosima.
Čelnicima desetak zemalja BRICS-a, među kojima su kineski predsjednik Xi Jinping i indijski premijer Narendra Modi, Putin je objasnio da će razgovarati o "najhitnijim pitanjima" među kojima je "rješavanje regionalnih sukoba".
"U tijeku je proces uspostave multipolarnog svijeta, dinamičan i nepovratan", istaknuo je.
Guterres za "pravedan mir"
Glavni tajnik UN-a Antonio Guterres, koji je u srijedu stigao u Kazanj, razgovarat će u četvrtak s Putinom o Ukrajini, objavio je Kremlj.
UN nije službeno potvrdio taj sastanak, ali je u utorak objavio da će Guterres razgovarati s "velikim brojem čelnika koji sudjeluju na samitu".
To će biti njihov prvi sastanak u Rusiji od travnja 2022.
U Kazanju, "glavni tajnik potvrdit će svoja dobro poznata stajališta o ratu u Ukrajini i uvjetima za pravedan mir utemeljen na Povelji i rezolucijama UN-a i međunarodnom pravu", rekao je u utorak njegov glasnogovornik Farha Hak.
Guterres često ističe da za rusku aneksiju ukrajinskih regija "nema mjesta u modernom svijetu".
Ukrajinski ministar vanjskih poslova ocijenio je u ponedjeljak da je Guterres pogriješio prihvativši posjet Kazanu. "To će samo naštetiti ugledu UN-a", objavio je na X-u.
Putin je u utorak imao niz bliateralnih sastanaka, u prvom redu s kineskim predsjednikom Xi Jinpingom i indijskim premijerom Narendrom Modijem.
Te zemlje nisu osudile invaziju na Ukrajinu niti ankesiju ukrajinskih teritorija.
Erdogan u Kazanju
Putin se u srijedu treba sastati s venezuelskim i iranskim predsjednikom, Nicolasom Madurom i Masudom Pezeškianom.
Za srijedu je predviđen i bilateralni sastanak s turskim predsjednikom Recepom Tayyipom Erdoganom.
Turska nije članica BRICS-a ali je članica NATO-a i ima složene odnose i s Moskvom i sa Zapadom.
Početkom rujna nagovijestila je da bi se mogla pridružiti BRICS-u,prije svega iz ekonomskih razloga, po analitičarima.
Glasnogovornik Kremlja Dmitrij Peskov kazao je u srijedu da tursko članstvo u NATO-u nije prepreka da se zemlja priključi BRICS-u ako Ankara tako odluči, prenijela je agencija TASS.
BRICS su 2009. osnovali Brazil, Rusija, Indija i Kina, a 2010. pridružila im se Južnoafrička Republika. Ove godine pridružili su im se Etiopija, Iran, Egipat i Ujedinjeni Arapski Emirati. (Hina)