Hrvatska udruga banaka (HUB) izvijestila je u četvrtak da banke iduća tri mjeseca neće poduzimati mjere prisilne naplate duga te će razmatrati i odobravati zahtjeve za odgodom plaćanja kredita za građane i poduzetnike čiji je bonitet ozbiljno narušen uslijed posljedica epidemije koronavirusa.

"U svrhu očuvanja financijske stabilnosti i likvidnosti čimbenika gospodarstva u Republici Hrvatskoj, kreditne institucije će u svojim internim aktima usvojiti odluku prema kojoj neće poduzimati mjere prisilne naplate radi naplate duga svojih dužnika, fizičkih i pravnih osoba, koji u tri mjeseca uzastopno počevši od travnja 2020. godine ne podmire tri rate/anuiteta svojih kreditnih obveza, pod uvjetom da time kao vjerovnici nisu dovedeni u neravnopravan položaj u odnosu na druge vjerovnike", ističe se u priopćenju HUB-a o gospodarskim mjerama banaka kojima je cilj pomoći poduzećima i fizičkim osobama na čije je poslovanje utjecala epidemija koronavirusa.

Iz udruge banaka nadalje poručuju da će kreditne institucije hitno razmatrati i odobravati zahtjeve klijenata, građana i poduzetnika za odgodom plaćanja na rok od najmanje tri mjeseca, a čiji je bonitet ozbiljno narušen u postojećim okolnostima uslijed gubitka ili smanjenja stalnih izvora prihoda te u korist poduzetnika čiji je prihod bitno umanjen u odnosu na ukupan prihod u prethodnom razdoblju.

Banke će započeti s tehničkom pripremom poslovanja i primjenom navedenih mjera danas, kažu iz HUB-a, iz kojeg napominju i da će kreditne institucije za vrijeme odgode plaćanja obračunavati isključivo redovno ugovorene kamate bez dodatnih naknada.

Napominju i da će za uspjeh mjera biti važno osigurati solidarnost drugih grupa vjerovnika, kako bi se osigurala pomoć građanima i poduzetnicima koji su u postojećim okolnostima doista ekonomski pogođeni.

Gospodarske mjere koje se odnose na poslovanje banaka dogovorene su u koordinaciji s predstavnicima Ministarstva financija i Hrvatske narodne banke, napominju iz HUB-a, iz kojeg očekuju da HNB u što kraćem roku donese odgovarajuće zakonske propise koji će u potpunosti regulirati odgode raznih plaćanja za slijedećih 90 dana.

Direktor HUB-a Zdenko Adrović u izjavi koja se prenosi u priopćenju poručio je da su u ovom iznimno osjetljivom razdoblju banke u Hrvatskoj proaktivno djelovale te iznijele niz prijedloga gospodarskih mjera, pri čemu je od ključne važnosti prilikom kreiranja optimalnih mjera bila suradnja banaka s predstavnicima Vlade, poslodavaca, HNB-a, HBOR-a i ostalih relevantnih institucija.

"Zajednički interes je zaštiti građane Hrvatske te osigurati likvidnost poduzeća pogođenih epidemijom koronavirusa. Vjerujem kako će donesene mjere pružiti optimizam cijelom društvu te dokazati da zajedničkom suradnjom možemo odgovoriti na izazove koje nam donosi izvanredna situacija“, izjavio je Adrović.

Iz HUB-a kažu i da u ovom trenutku banke rade na implementaciji raznih rješenja koje je potrebno uskladiti sa zakonskim propisima, a koje imaju za cilj olakšati građanima i poslovnim klijentima nesmetano korištenje bankovnih usluga tijekom epidemije korona virusa.

Kažu i da će mreža bankomata i poslovnice banaka u svakom trenutku biti opskrbljene dovoljnom količinom gotovine, a građanima se preporučuje korištenje usluga digitalnog bankarstva, kartičnog plaćanja te bankomata koji su im na raspolaganju.

Radi se na odgodi kreditnih rata građana

Ministar financija Zdravko Marić izjavio je u četvrtak da se radi na mjeri koja bi omogućila građanima odgodu plaćanja kreditnih rata.

"Postoji jako velika razina razumijevanja i suglasja i ja se nadam da će iz toga proizići konkretna mjera, a to je odgoda plaćanja određenih kreditnih obveza i za građane koji su pogođeni, a vidjet ćemo možemo li proširiti djelokrug i na više od toga", rekao je Marić nakon sjednice Vlade.

"U svakom slučaju, radimo na tome i nadam se da ćemo postići ne samo dogovor i suglasje, nego i donijeti tu mjeru da ju možemo provesti", dodao je.

Upitan kada bi takva mjera mogla biti donesena, odgovorio je kako je rok za njezino donošenje "jako kratak", te da uz Vladu sudjeluju banke i Hrvatska narodna banka.

Pojasnio je da je na stolu mjera odgode plaćanja od tri mjeseca, a jedan od modela koji se razmatra je da građani odgođene rate plate na kraju otplatnog razdoblja.

Pozdravio je spremnost banaka na sudjelovanju u takvim mjerama.

Upitan hoće li Vladinim mjerama pomoći gospodarstvu biti ohuhvaćeni i oni koji već primaju neki oblik državne subvencije, odgovorio je da takav kriterij po kojemu bi oni bili isključeni nije uveden.

Kriterij za odgodu poreznih i kreditnih obveza bit će urednost plaćanja poreza i kredita, a takvih je preko 90 posto među poduzećima, te ako već sada osjećaju ili će osjetiti pad prihoda, rekao je Marić.

Kaže da su najpogođeniji mali poduzetnici te kako se radi i na uspostavi kreditnih linija za njih. Najvažnije je, kako je rekao, zadržati zaposlenost i omogućiti isplatu plaća.

"Sve će biti upogonjeno za obrani hrvatskog gospodarstva. Udar je već vidljiv i bit će još i veći i trebamo učiniti sve što je u našoj moći i upogoniti sve naše instrumente da udar bude što manji", rekao je Marić.

Nije htio iznijeti procjenu učinka koronavirusa na BDP, rekavši da država ima svoje izračune, ali nema još službenih brojki, pa je stanje jako teško sagledati.

Dodao je kako trenutno nije prioritet kategorija deficita ili suficita.

"Učinili smo dovoljno i dosta dobro u proteklom razdoblju da u ovakvu turbulentnu oluju uđemo puno pripremljeniji nego da to nismo činili. Međutim, ništa nije dovoljno u ovom trenutku, okolnosti su izvanredne", rekao je Marić.

Nada se da će Vladine mjere pomoći gospodarstvu biti potpuno spremne do kraja tjedna, odnosno da će do tada proći predviđenu proceduru.

Što se tiče današnje Vladine odluke o dizanju trošarina na cigarete i alkohol, rekao je da je ta mjera najavljena još prošle godine i nema veze s epidemijom koronavirusa. Javno savjetovanje je potrajalo, pa je stupanje na snagu novih trošarina s planiranog 1. ožujka pomaknuto na 1. travnja, rekao je Marić.

Ponovio je da cigarete ne bi trebale poskupjeti za više od dvije kune, alkoholna pića po litri bit će po njegovim riječima skuplja za dvije do tri kune, a bezalkoholna do jedna kune, no za neka će trošarinsko opterećenje biti manjem zbog niske koncentracije šećera.

(H)