Kroz povijest svjetskih prvenstava osam reprezentacija osvajalo je naslov prvaka, Hrvatska je do sada igrala sa sedam svjetskih prvaka, jedino nikada nismo igrali protiv Urugvaja, a Brazil nismo nikad pobijedili.

Ukupno su ‘Vatreni’ protiv Brazila, Njemačke, Italije, Argentine, Španjolske, Francuske i Engleske odigrali 52 utakmice ostvarivši 14 pobjeda, 14 remija i 24 poraza.

Najgori skor imamo s Brazilcima protiv kojih još nismo slavili, dok su nam najveće ‘mušterije’ Talijani protiv kojih smo bez poraza u osam međusobnih susreta.

Protiv našeg idućeg suparnika na Svjetskom prvenstvu u Katru, igrali smo četiri puta ostvarivši tri poraza i jedan remi.

Prvi dvoboj između "Vatrenih" i "Selecaoa" odigrali smo 2005. u Splitu. Brazil je na Poljud stigao kao aktualni svjetski prvak a susret je završio 1-1. Hrvatsku je u vodstvo doveo Niko Kranjčar u 32. minuti, a na konačnih 1-1 poravnao je Ricardinho 10 minuta kasnije.

Niti godinu dana kasnije Hrvatska i Brazil su se ponovno susreli, ali ovoga puta u službenom susretu u skupini na SP u Njemačkoj. U dvoboju 1. kola u skupini F na Olimpijskom stadionu u Berlinu 13. lipnja Brazil je bio uspješniji sa 1-0, a strijelac jedinog gola bio je Kaka u 44. minuti.

Bio je to susret u kojem su "Vatreni" odigrali odlično posve ukočivši Ronalda, Adriana i Ronaldinha. Ipak, jedna neopreznost u obrani i majstorija Kake Hrvate je stajala osvajanja jednog boda.

"Vatreni" i "Selecao" su treći put igrali međusobno na otvaranju svjetskog prvenstva 2014. u Sao Paolu, a slavio je domaćin sa 3-1.

Ostaje utjeha kako smo otvorili prvenstvo protiv peterostrukog svjetskog prvaka u susretu kojeg je gledalo najmanje dvije milijarde ljudi.

Hrvatska je povela u 11. minuti autogolom Marcela, a u 29. minuti je izjednačio Neymar. U nastavku susreta ukazao se sudac Nishimura koji je u 70. minuti poklonio kazneni udarac domaćinu kojeg je realizirao Neymar. Sve dvojbe oko pitanja pobjednika razriješio je Oscar u sudačkoj nadoknadi.

Posljednji međusobni susret Brazil i Hrvatska su odigrali u lipnju 2018. u sklopu priprema za Svjetsko prvenstvo u Rusiji.

Dvoboj je igran na Anfieldu, a Brazil je slavio sa 2-0 golovima Neymara u 69. minuti, te Roberto Firmina u trećoj minuti nadoknade.