U drugom radnom tjednu ove godine, Hrvatski sabor raspravit će 11 točaka, među kojima i izmjene Zakona o vlasništvu i drugim stvarnim pravima na koji već stižu oporbene kritike.

Te izmjene, pred zastupnicima će se naći u utorak, a Vlada ih je u proceduru poslala radi ispunjenja kriterija za pristup Hrvatske međunarodnoj Organizaciji za ekonomsku suradnju i razvoj - OECD. Njima se propisuje način pod kojim će nekretnine u Hrvatskoj moći kupovati državljani i pravne osobe iz država članica EU, OECD-a i dr.

Državljani i pravne osobe iz - država ugovornica Europskoga gospodarskog prostora, država članica međunarodne OECD-a i država pristupnica Kodeksu o liberalizaciji kretanja kapitala i Kodeksu o liberalizaciji nevidljivih transakcija - u stjecanju prava vlasništva nekretnina bit će izjednačeni s hrvatskim i drugim državljanima država članica EU, kao i s pravnim osobama sa sjedištem u Hrvatskoj ili u drugim državama članica EU.

To znači da za stjecanje prava vlasništva nekretnina u Hrvatskoj državljanima i pravnim osobama iz navedenih država neće biti potrebna suglasnost ministra pravosuđa i uprave.

Oporbeni Možemo! kritizira taj prijedlog, a vladajući HDZ proziva da izjednačava prava kupaca nekretnina iz Hrvatske i zemalja OECD-a i da će time priuštivo stanovanje hrvatskim građanima postati još nedostižnije.

Zastupnici će u utorak raspraviti i Vladin prijedlog slijedom kojeg se zakorovljeno i poljoprivredno zemljište obraslo višegodišnjim raslinjem neće moći koristiti za uzgoj brzorastućih vrsta drveća, jer se može privesti poljoprivrednoj proizvodnji.

Uređuje se to izmjenama Zakona o drvenastim kulturama kratkih ophodnji, kojima se propisuje i da Upisnik proizvođača tih kultura, umjesto Ministarstva poljoprivrede, vode nadležni upravni odjeli za poljoprivredu i šumarstvo u županiji, odnosno Gradu Zagrebu.

Proizvođači koji već imaju nasad brzorastućih kultura, a nisu upisani u upisnik, morat će to učiniti u roku od tri mjeseca od stupanja na snagu izmjena Zakona.

35 nekretnina u vlasništvu države prenijet će se na sindikate

Među zakonima koje će zastupnici ovaj tjedan raspraviti je i onaj kojim će se 35 nekretnina u privremenom vlasništvu države prenijeti na sindikate i Sindikalni fond nekretnina, te time riješiti pitanje sporno još od 1997. godine.

Nakon što je Mandatno-imunitetno povjerenstvo (MIP) odbilo zahtjeve privatnih tužitelja Nikice Jelavića i liječnika Hrvoja Tomasovića da, zbog kaznenog djela klevete, skine imunitete zastupnicama Možemo! Ivani Kekin i Sandri Benčić, odnosno SDP-ovu Ranku Ostojiću, o svemu će se, u srijedu, očitovati i Sabor.

Sabor će radni tjedan zaključiti u petak, glasovanjem o raspravljenim točkama. (Hina)