Hrvatski sabor donio je u petak državni proračun za 2025. godinu, najvažniji financijski dokument države, prema kojem će država u idućoj godini uprihoditi 33 milijarde eura, a potrošiti 37 milijardi eura, uz projekciju gospodarskog rasta od 3,2 posto.

Proračun je dobio potporu 76 zastupnika, protiv ih se izjasnilo 65.

Vlada kao ključne stupove novoga proračuna ističe povećanje plaća, mirovina i socijalnih davanja, jačanje kupovne moći i kvalitetniji život građana; zatim veću konkurentnost i inovativnost gospodarstva za hvatanje koraka s razvijenijim članicama EU, kao i usmjerenost na demografske i stambene politike.

Nastavljaju se također ulaganja u opremanje i modernizaciju Hrvatske vojske čime će se već u idućoj godini dostići 2,01 posto izdvajanja iz BDP-a za obranu. Uz to, prioritet ostaje i obnova od potresa, poticanja razvoja ruralnih područja i drugo.

Realni gospodarski rast za iduću godinu Vlada projicira na 3,2 posto, inflaciju oko 2,7 posto, a očekuje se rast zaposlenosti od 2,9 posto. Očekuje se i smanjenje udjela javnoga duga u BDP-u s 57,4 posto u ovoj godini na 56 posto u idućoj godini.

Dijelom proračuna za 2025. postalo je i osam amandmana koje su predložili oporba i saborska većina. Dva milijun eura namijenjeno je za uređenje i modernizaciju Učeničkog doma Graditeljske škole u Čakovcu, za što je zauzeo Ivice Bakse (NPS). To je ujedno jedini od 200-tinjak oporbenih amandmana koji je Vlada prihvatila.

Očekivano, prihvaćeno je i sedam amandmana zastupnika saborske većine, da se osigura pola milijuna eura za obnovu kompleksa dvorca Šaulovec i 200 tisuća za obnovu Učeničkog doma Varaždin, što je tražio Predrag Štromar (HNS) . Prihvaćen je i HNS-ov da se 400 tisuća eura da za Veleučilište Hrvatsko zagorje u Krapini.

Prihvaćen je i zajednički amandman Branke Juričev Martinčev (HDZ) i Hrvoja Zekanovića (HDS) da se izdvoji 400.000 eura za potrebe Opće bolnice šibensko-kninske županije, kao i onaj zastupnika bošnjačke manjine Armina Hodžića da da se 25 tisuća eura osigura više za financiranje i aktivnosti koje se tiču Operativnog programa za bošnjačku manjinu. Tu je i amandman Nataše Tramišak (HDZ) da se projekcijama za 2026. i 2027. godinu osigura po 20 milijuna eura za planiranu izgradnju novog KBC-a Osijek, kao i nezavisne Marijane Petir kojim se osigurava milijun eura za pomoć stambenom zbrinjavanju mladih obitelji koje žive na selu. 

Hrvatska od ponoći ostaje bez Ustavnog suda, Hrvatski sabor nije, naime, u petak uspio izabrati deset (od ukupno 13) ustavnih sudaca kojima u ponoć istječe i produljeni šestomjesečni mandat, pokušat će ih izabrati u subotu. 7. prosinca.

Sazvat ću nastavak sjednice u subotu, u 10 sati, vjerujem da ćemo izabrati svih 10 sudaca, to je važno zbog očuvanja ustavnog poretka, zbog rada Ustavnog suda, predstojećih predsjedničkih izbora, rekao je predsjednik Sabora Gordan Jandroković nakon što su svoja stajališta iznijele ključne stranke,, SDP i HDZ.

SDP, koji se unatrag dva dana, protivio tome da se isti dan glasuje o povjerenju premijeru, što je sam inicirao, i o izboru ustavnih sudaca ponovio je svoje protivljenje i danas.

Premijer Andrej Plenković izjavio je u petak kako 'nema velike krize' jer će ustavni suci biti izabrani, a SDP-u je poručio da su neozbiljni, nakon što su iz te stranke najavili da neće glasati o izboru 10 sudaca ako se isti dan u Saboru glasa i o opozivu Vlade. 

Sabor donio Zakon o privremenom uzdržavanju

Sabor je u petak donio Zakon o privremenom uzdržavanju kojim se osniva alimentacijski fond u svrhu pomoći djeci čiji roditelji, obveznici uzdržavanja, ne plaćaju alimentaciju, povećava iznos potpore privremenog uzdržavanja te produžuje njezino vremensko trajanje.

Zakonom se značajno povećava iznos potpore jer se dosadašnje pravo od svega 50 posto zakonskog minimuma podiže na 100-postotni iznos. To će značiti da će taj iznos prosječno iznositi 225 eura, a ta odluka će se iz godinu u godinu mijenjati jer nadležni ministar mora do 1. travnja svake godine donijeti odluku s novim iznosima koji se vežu na prosječnu plaću u prošloj godini.

Produžuje se i vremensko trajanje potpore, pa tako pravo na privremeno uzdržavanje imaju djeca do navršene 18. godine ili do 26-te ako se redovito školuju. Djeca koja zbog teške i trajne bolesti ili invaliditeta nisu sposobna raditi, imaju pravo na potporu sve dok ta nesposobnost traje.

Također, pojednostavljuje se postupak i isplata priznatog iznosa privremenog uzdržavanja, omogućava se neplatišama vraćanje duga putem javnog rada i otpisuje se dug u slučaju smrti obveznika uzdržavanja ako je jedini nasljednik ujedno bio i korisnik prava na uzdržavanje.

Sabor je donio i Zakon o gradnji kojim se dodatno pojednostaviti postupak izgradnje obiteljskih kuća, odnosno postupak ishođenja građevinskih dozvola. Novim zakonom pojednostavljuje se i izdavanje građevinskih dozvola za višestambene zgrade i druge građevine. Zakonom se omogućuje legalizacija svih zgrada izgrađenih do 21. lipnja 2011. ukoliko ispunjavaju kriterije.

Sabor je izmijenio zakone o građevinskoj inspekciji te o komunalnom gospodarstvu kojima se određene ovlasti spuštaju na razinu lokalne samouprave, odnosno njihove odjele za komunalne poslove i komunalne redare. Komunalnom redaru daje se ovlast da rješenjem naredi investitoru, odnosno vlasniku i/ili izvođaču obustavu građenja zgrade ako gradi bez izvršne građevinske dozvole ili drugog odgovarajućeg akta za građenje, odnosno bez glavnog projekta.

Parlament je donio Zakon o zaštiti i očuvanju kulturnih dobara kojim se pojednostavljuje proglašenje statusa kulturnog dobra na temelju jasno utvrđenih kriterija. Također, detaljno se uređuju i pojednostavljuju postupci za izdavanje posebnih uvjeta zaštite, odobrenja za zahvate na kulturnom dobru i potvrde glavnog projekta.

Sabor je donio i izmjene Zakona o sigurnosti prometa na cestama kojim osigurava provedba uredbi EU u području automatizirane vožnje i vozila te se regulira homologacija vozila u pogledu na uz njihove opće sigurnosti te zaštita osoba u vozilima kao i nezaštićenih sudionika u cestovnom prometu.

Takva će vozila moći prometovati samo na ograničenom odobrenom testnom području pod propisanim uvjetima kako ne bi predstavljala povećanu opasnost za druge sudionike u prometu. Morat će biti vidljivo obilježeno natpisima, da se radi o toj vrsti vozila.

Sabor je izmijenio Zakon o reviziji kojim se propisuje odgoda primjene novih odredbi kojima se uređuje obveza stalnog stručnog usavršavanja ovlaštenih revizora do 1. siječnja 2026. Time se produžuje razdoblje za prilagodbu na prelazak na novi sustav stalnog stručnog usavršavanja za godinu dana.

Omogućuju se i sve nužne prilagodbe, uključujući ažuriranje Registra revizora u sustavu e-Građani, što će ovlaštenim revizorima olakšati praćenje ispunjavanja obveze stalnog stručnog usavršavanja.

Donesen je i Zakon o ovlasti Vlade RH da uredbama uređuje pojedina pitanja iz djelokruga Hrvatskoga sabora koji se donosi svake godine kako bi se osigurao kontinuitet u obnašanju državne vlasti i spriječilo nastajanje pravne praznine tj. premostila pauza koju Hrvatski sabor po Ustavu u svom radu ima zimi i ljeti. Stoga se Vladi Republike Hrvatske omogućuje da i ubuduće, kada je to nužno, donosi uredbe na temelju zakonske ovlasti.

Sabor je izmijenio Zakon o provedbi Uredbe Vijeća EU od 12. listopada 2017. o provedbi pojačane suradnje u vezi s osnivanjem Ureda Europskog javnog tužitelja (EPPO). Njime se mijenja se članak 11. Zakona po kojem će šest delegiranih europskih tužitelja, koji posao obavljaju u RH, biti osigurani obveznim mirovinskim i zdravstvenim osiguranjem. Obvezne doprinose po osnovi po kojoj su osigurani plaćati će RH. Također, delegiranim europskim tužiteljima će za svakih 12 mjeseci provedenih na radu računati kao 16 mjeseci staža, čime se izjednačavaju u pravima s pravosudnim dužnosnicima koji rade na predmetima iz nadležnosti USKOK-a.

Parlament je donio izmjene Zakona o kreditnim institucijama kojima se uvode pojmovi informacijske i komunikacijske tehnologije te se propisuju zahtjevi za upravljanje rizicima informacijsko komunikacijskih tehnologija (IKT) u kreditnim institucijama. Izmijenjen je i Zakon o sanaciji kreditnih institucija i investicijskih društava kojim se unaprjeđuje jedinstveni europski okvir za oporavak i sanaciju kreditnih institucija i investicijskih društava.

Sabor je donio i izmjene Zakona o računovodstvu kojima se utvrđuju pravila koja se primjenjuju ako tijekom poslovne godine dođe do promjene pokazatelja koji imaju utjecaj na primjenu standarda financijskog izvještavanja.

Podržana je odluka MIP-a koji je podržao zahtjev bivšeg ministra Vili Beroša da aktivira svoj saborski mandat i odmah ga stavi u mirovanje. Također, odbijeno je skidanje zastupničkog imuniteta Viktoriji Knežević (Centar) jer se radi o privatnoj tužbi, a odobrava skidanje jedino kada to traži DORH. Knežević je tužila Maja Đerek pred Općinskim sudom u Dubrovniku zbog prijetnji i uvreda u lipnju 2023.

(Hina)