'Fažanske ribarske priče' je novi projekt kojeg su danas predstavili javnosti na tiskovnoj konferenciji održanoj u Staroj konobi u Fažani Melita Peroković, direktorica TZO Fažana, Denis Benčić, predstavnik PŠRD Sardela, Fažana, Ivica Baradić, predstavnik JK Brioni, Fažana i Edo Mardešić.
Projekt Fažanske ribarske priče održava se s ciljem očuvanja i valorizacije ribolovne tradicije Fažane. Njegova je dugoročna svrha očuvati, zaštiti i promicati bogatu ribarsku baštinu Fažane.
Aktivnosti projekta osmišljene su s ciljem poticanja većeg interesa mladih za ribarstvo, podizanje razine informiranosti i zainteresiranosti stanovništva o ribarstvu te se rekonstrukcijom starih batana i opremanjem javnog prostora turističkom infrastrukturom povezanom s ribarstvom kao neodvojivom tradicijom područja sprečava gubitak, tj. nestajanje vještina u sektoru ribarstva.
Ovogodišnje Fažanske ribarske priče posvećene su batani i biti će ispričane na tri manifestacije: More na stolu – manifestacija već održana 24.6.2023.; 11. fažanska regata & Brodet kup koji će se odžati 29.7.2023. te Ribolov pod feralima & Batana kup koji će se održati 13.8.2023. godine.
Ukupna vrijednost projekta iznosi 33.860,87 € i prema propozicijama Natječaja Intenzitet javne potpore za sve aktivnosti Projekta iznosi 100% ukupnih prihvatljivih troškova, a provodit će se do kraja godine. Partneri u ovom projektu su Turistička zajednica Općine Fažana kao glavni nositelj, zatim Pomorsko športsko ribolovno društvo 'Sardela' i Jedriličarski klub 'Brioni'.
Ove subote 11. fažanska regata tradicijskih barki
U sklopu Koordinacije za očuvanje i revitalizaciju pomorske baštine Istre i Kvarnera u fažanskom kanalu, u subotu, 29.7.2023. održat će se regata na kojoj će sudjelovati dvadesetak tradicijskih barki tipa batana, pasara, guc, gajeta, leut i sl. opremljenih tradicijskim jedrima (oglavno, latinsko, sošno i sl.) Održat će se dva plova. Start prvog plova regate biti će u Fažani u 13,00 sati, plovit će se do Brijuna, odakle u 15,30 sati kreće drgi plov prema fažanskoj luci. U 19,00 sati biti će podjela nagrada i zajedničko druženje, a sve u organizaciji Jedriličarskog kluba Brioni.
U sklopu Regate tradicijskih barki održat će se i Brodet kup
Na inicijativu Ede Mardešića, ove subote u sklopu Regate tradicijskih brodova, održat će se i Brodet kup. Brodet je tipično jelo mediteranske kuhinje te je jedno od najčešćih ribljih jela na Jadranu. Kriterij ribarskog brodeta najpraktičniji je: u brodet ide ona riba koja se ulovi. Obično se koriste različite vrste riba i ostali plodovi mora, pritom se preferira riba "od kamena" poput npr. škarpine, a brodet će biti bogatiji što je više vrsta ribe u njemu. Sudjelovati će 8 ekipa: Manikomio, Lovran; Mići od kužine, Fažana; Ki-Zo, Fažana; Rombo, Fažana; Le sissanese, Zajednica Talijana Šišan; Boconcino, Svetvičenat; ekipa iz Rovinja i ekipa iz Verone. Propozicije: svaka ekipa dobit će osnovni paket od 7 kg miješane ribe za brodet, kuhalo i plinsku bocu. Sve ostalo donose ekipe- i nastoje skuhati što bolji brudet koji će se uz palentu podijeliti posjetiteljima.
PŠRD Sardela će 13.8.2023. u sklopu manifestacije „Ča ribari znaju“ organizirati Ribolov pod feralima i Batana kup. Vrijedi iskušati i tradicionalni noćni ribolov „iz ruke” kakav je na ovim prostorima poznat stotinama godina. Kaže se kako najbolje ribe grizu noću, a tajna je u strpljivosti i uvježbanoj tehnici. Noćni je ribolov specifičan po mnogočemu – od vrste koje se noću love do alata koji se koriste. Uz upotrebu ferala ribu nije trebalo tražiti, jer je riba privučena svjetlom sama dolazila. PŠRD Sardela će demonstrirati tradiciju ribarenja ostima pod svjetlom ferala u fažanskoj luci. Fažansku luku još uvijek krase i drvene batane. Revijalnim veslanjem 5 veslača duž fažanske rive pokazat će se umijeće veslanja, neizostavne vještine svakog ribara.
Turistička zajednica Općine Fažana u sklopu ovog Projekta već je 24.6.2023. održala manifestaciju More na stolu. Sardela je oduvijek bila čest ulov u fažanskim mrežama te je i danas neizostavan dio lokalne gastro ponude. Duž cijele fažanske rive na manifestaciji More na stolu sudjelovali su ugostiteljski objekti: obrt Luna, restoran Korta, Stara konoba, konoba Vasianum, Trattoria Fasana te su pripremali jela od sardela na street food način. Uz tradicionalna jela kao što su sardele na savor, pohane sardele ili pak pečene, u ponudi su bile sardele na suvremen način (čips od sardela, tacos sa sardelama, hot dog od sardela, burgeri ili pak focaccia sa slanim sardelama). Na gastro radionici filetiranja i mariniranja sardela prikazao se način kako se čisti i priprema riba, a na radionici soljenja sardela prikazao se tradicionalan način soljenja sardela. U sklopu aktivnosti bili su prikazani tradicionalni načini ribolova, alata i tehnika te je održana lutkarska radionica na temu morske baštine u svrhu širenja znanja o tradicionalnim načinima ribarstva, povijesti ribolova tehnikama i alatima kroz korištenje novih i inovativnih pristupa.
Izuzetno je bitno kod svih aktivnosti Projekta provoditi edukaciju i podizati svijest o ribarskoj tradiciji, pogotovo kod mlađeg naraštajaa. Tako da ćemo u suradnji s dječjim vrtićima Sunce iz Fažane i More iz Valbandona izraditi platnene torbe i igru memory s motivima ribarske baštine. Dok će djeca dječjih vrtića Sunce iz Fažane i More iz Valbandona, nakon održavanja edukativne radionice tijekom koje će im se prezentirati ribarska baština naslikati motive ribarske baštine Fažane koji će biti otisnuti na 100 komada platnenih torba, učenici nižih razreda OŠ Fažana izraditi će motive za kartice 200 kompleta igre memory.
Ovaj natječaj omogućava opremanje javnih prostora na temu ribarske tradicije FLAG-područja, tako da ćemo uz Šetnicu Antonija Smareglia postaviti edukativno-interpretacijske info ploče i igricu za djecu. Fažana, je oduvijek bilo mjesto okrenuto moru i ribolovu kao glavnom izvoru prihoda i prehranjivanja stanovništva te se i danas mještani aktivno ili povremeno bave ribarstvom. O značaju ribolova u Fažani svjedoči i postojanje Ribarske bratovštine svetog Andrije, tvornice za preradu sardela, manjeg brodogradilišta u kojem su se vršili popravci i remonti te postojanje ribarske zadruge. Projektom će se postaviti 2 edukativne tabele koje će prikazati povijest ribarstva i njegov značaj za razvoj Fažane, te igra za djecu s prikazom elemenata fažanske ribarske baštine na djeci zanimljiv način.
Aktivnosti očuvanja i vrednovanja nasljeđa ribarske tradicije - restauracija i zaštita plovila: Rekonstrukcija i konzervacija batana PU2049 i PU2256
Korištenje batana temeljne su aktivnosti u očuvanju tradicijskog ribolova i brodograđevnog i pomorskog nasljeđa Fažane. TZ Fažana ima 2 batane koje će rekonstruirati, vratiti u plovno stanje i nakon toga koristiti ih u funkciji edukacije. Nekada se batanom plovilo uz pomoć vesla i jedra te će se batana PU2256 opremiti i jarbolom, jedrima te jednim parom vesala.
Ribarnica kod Paola i Nine“
Ribarska baština je nepresušna inspiracija, te će se u sklopu Projekta održati i lutkarska radionica i mali teatar. Osebujni likovi fažanske prošlosti Paolo i Nina oživjet će u lutkarskoj radionici i malom teatru te će igrokaz prikazati svakodnevicu fažanskih ribarnica 30-ih godina 20.st. Na lutkarskoj radionici izrađivat će se lutkice ribara koje će po završetku posjetitelji moći uzeti.
Glazbeni program
Ugodnu atmosferu na fažanskoj rivi tijekom manifestacija upotpunjavaju glazbeni repertoari klapa i dua. Nastupati će: Erik Balija, klape Intriga i Ris, Duo Magnolija i Duo Lara i Luka Demarin.
'Fažanske ribarske priče' je projekt u okviru Mjere 1.1.1. Razvoj i unapređenje objekata i drugih javnih prostora te sadržaja povezanih s ribarskom baštinom iz Lokalne razvojne strategije u ribarstvu 2014. – 2020. FLAG-a istarska batana. (iPress)