Nakon što je najezda stjenica ove jeseni pogodila gotovo sve europske metropole mediji su otkrili kako se s tim nametnicima već mjesecima bore Riječani, a kako se čini, sve više i češće i Istrani.
- U Istri stjenice u manjoj ili većoj mjeri imamo još od 2006. kada su se pojavile u jednom hotelu u Novigradu. Od tada su, s godinama i sa sve više gostiju, stalna pojava a najviše 'panike' i poziva bilježimo nakon ljeta, u rujnu i listopadu. Naprosto su neminovnost našeg načina života, a najčešće ih donose avio gosti s prtljagom, rekao nam je ing. Nediljko Landeka, stručnjaka iz županijskog Zavoda za javno zdravstvo.
Naime, pojašnjava kako je dovoljno da se tijekom ljeta u apartman ili sobu unese nekoliko stjenica ili jedna trudna ženka. One se razmnožavaju 'nepotpunom preobrazbom' i odmah imamo malu stjenicu koja siše krv.
Često imamo pozive iz apartmana i hostela u Puli i okolnim naseljima iako ima drugih izvođača koji rješavaju ovaj problem u cijeloj Istri. Svi mi imao i tzv. protokol da ne otkrivamo adrese zbog česte 'stigme stjeničavosti', rekao nam je Landeka.
Stjeničavost u svijetu tijekom posljednjeg desetljeća bilježi značajan porast, a prema zadnjim podatcima zadnjih godina i u Hrvatskoj. Pojava stjenica u ljudskim nastambama više nije osobina siromašnih i zapuštenih prostora. Stjenice su se danas prilagodile novim uvjetima i uspješno osvajaju nova područja, luksuzne stanove, hotele, hostele, a ponekad i škole i bolnice.
Često mijenjanje turističkih destinacija, raširenost putovanja zrakoplovima, odvojeno putovanje prtljage od putnika i još mnogobrojni drugi faktori, omogućavaju pasivan prijenos stjenica koje lako opstaju bez hrane zavučene u naborima prtljage, odjeće ili u prijevoznim sredstvima i duži vremenski period. Kada je donesena na neku destinaciju koristi sve moguće ostale načine širenja u novoj sredini, npr. preko rabljenog namještaja, opreme, pokućstva, ali i migracijom u susjedne prostore u potrazi za hranom.
Bez hrane mogu preživjeti i do godinu dana. Stjenice se preko dana skrivaju, a napadaju po noći. Ugriz nećete osjetiti budući da su stjenice profesionalci u svom poslu. Hrane se toplom krvlju pa ih nalazimo najčešće na krevetima, ispod posteljine, na madracima i ispod njih. Dezinsekcija stjenica je kompleksan postupak koji započinje čišćenjem mjesta u kom su se naselile.
Sve o stjenicama i kako se boriti protiv njih pročitajte u radu ing. Landeke na ovom linku. (iPress)