'Zeleno svjetlo' za uklanjanje 10 stabala kod nekadašnjeg 'samačkog hotela' u Balotinoj ulici Uljanik Standard od Grada Pule prvi je puta zatražio još u prosincu 2021. godine. U zahtjevu je kao razlog za uklanjanje devet ladonja i jedne lovor višnje, navedeno da je drvored korijenjem ozbiljno naštetio statici zgrade, kanalizaciji, da neka stabla izgledaju bolesno i predstavljaju prijetnju svojoj okolini, a posebice „samačkom hotelu".
Uvidom u dokumentaciju, utvrđeno je da se stabla, za koja je Uljanik Standard tražio uklanjanje, nalaze na zelenoj površini između „samačkog hotela" i nogostupa Ulice Mate Balota, na dvije katastarske čestice, jednoj u vlasništvu Uljanik Standarda, drugoj u vlasništvu Grada Pule. Stabla ladonja nalaze se u drvoredu, visine su oko 15 do17 metara, užih krošnji, na kojima su vidljivi tragovi vršenih orezivanja u prethodnom razdoblju.
Sagledavajući veliku vrijednost drvoreda i značajnu ulogu stabala u sprječavanju klimatskih promjena, a isto tako uzimajući u obzir potencijalni učinak koji bi korijenje moglo imati na zgradu u odnosu na položaj, odnosno udaljenost stabala od zgrade, proizlazi potreba za kompleksnim pristupom rješavanja istog te je od Uljanik Standarda zatraženo da dostave mišljenja ovlaštene stručne osobe o utjecaju stabala, odnosno korijenja na statiku i infrastrukturu zgrade te o daljnjoj namjeri postupanja s građevinom.
Uljanik Standard dostavio je mišljenje dr. sc. Željka Zgrablića o procjeni zdravstvenog stanja stabala, izvršenoj na temelju vizualnog pregleda stabala na terenu i dostupne fotodokumentacije iz kojeg, kao i prethodnog mišljenja inženjera građevinarstva Franka Grubišića, proizlazi kako su oštećenja na zgradi uzrokovana iz više faktora, kako rastom i razvojem stabala i njihovog korijenja, tako i prisustvom podzemnih voda i lošim održavanjem zgrade u proteklom razdoblju.
Očitovanje o namjeri postupanja s građevinom u odnosu na javno iznesene stavove ovlaštene osobe o namjeri njenog uklanjanja, koje je iznimno važno za donošenje kvalitetnog i društveno odgovornog očitovanja o načinu daljnjeg postupanja sa stablima, nismo zaprimili.
U okolnostima napora koji se poduzimaju na globalnoj razini u cilju smanjenja negativnog utjecaja klimatskih promjena na okoliš i zdravlje ljudi, kao i u više navrata javno iskazanu namjeru uklanjanja postojeće građevine, ne smatramo opravdanim ujedno i uklanjanje postojećeg zelenila.
Svako stablo ima čitav niz značajnih funkcija, prvenstveno proizvodnje neophodnog nam kisika, vrlo povoljno utječe na klimatske uvjete u gradu, smanjuje porast temperature i pročišćava zrak, smanjuje utjecaj i pojavu smoga i magle, smanjuje količinu prašine, a djeluje i kao štit koji akumulira i smanjuje količinu buke koja dolazi s gradskih prometnica te smanjuje eroziju tla. Stabla, imaju i znatan psihološki utjecaj, poboljšavaju zdravlje i dobrobit ljudi te smo ih svi dužni štititi i obnavljati kako bi tu dobrobit uživale i buduće generacije.
„Ova gradska uprava u protekle tri godine zasadila je gotovo tisuću stabala što govori o zelenom i održivom opredjeljenju našeg Grada. Sukladno svom zelenom i održivom opredjeljenju Grad Pula će realizirati devet projekata zahvaljujući odobrenim sredstvima Fonda za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost u iznosu od 788,6 tisuća eura", poručio je gradonačelnik Filip Zoričić.
Riječ je o sljedećim projektima: park na Hidrobazi, drvored duž gradske obilaznice, ozelenjivanje javnog parkirališta i pješačke staza na Verudeli, uređenje zelene površine u Palisinoj/Cesti prekomorskih brigada i urbani vrtovi na novoj lokaciji na području mjesnog odbora Vidikovac već su realizirani ili su pred dovršetkom. Formirat će se urbana šuma Monvidal, zelene nadstrešnice, nove javne slavine na zelenim i rekreativnim površinama i provest će se projekt razmjene znanja i iskustva u primjeni mjera prilagodbe klimatskim promjenama „Pula je zelena".
Osim sadnje na javnim zelenim površinama Grad Pula potiče sadnju stabala na privatnim zelenim površinama te svake godine dijeli sadnice stabala građanima, a počevši od prosinca 2023. godine u suradnji s komunalnim poduzećem Pula Herculanea bilo je moguće i kupiti božićna drvca i kasnije ih uz djelomični povrat sredstava vratiti ili posaditi na vlastitoj zelenoj površini. Vraćena stabla djelatnici Herculanee posadili su na javnim površinama te u dvorištima osnovnih škola i vrtića na području Pule. (iPress)