Pula je nedavno obilježila prvu obljetnicu djelovanja "Housing first“ programa za osobe u beskućništvu uz poruku gradonačelnika Filipa Zoričića da taj model, koji je Pula prva uvela u Hrvatskoj smanjuje stopu povratka u beskućništvo.

- To je jedna od najljepših pulskih priča u posljednje vrijeme i ponosni smo što smo prvi u Hrvatskoj uveli ovaj model i što možemo biti primjer drugim gradovima", istaknuo gradonačelnik Zoričić.

Uz stabilno stanovanje, osobe u riziku od beskućništva ili s iskustvom beskućništva dobivaju priliku za socijalnu i ekonomsku rehabilitaciju, čime se dugoročno doprinosi održivom razvoju zajednice, naglasio je.

Dodao je da kada je grad krenuo s "Housing first" programom, kao uslugom organiziranog stanovanja koju provodi Udruga AjA. vodila ih je misao da svaka osoba zaslužuje dom, ne sklonište, ne privremeno rješenje već pravo na siguran i stabilan životni prostor jer, kako je rekao "dom nije luksuz, već je temelj svega".

Pula: Kroz program za beskućnike stambeno zbrinuto 13 ljudi

Zahvaljujući udruzi AjA, koja se u Puli bavi stambenim zbrinjavanjem osoba u beskućništvu i onih koji su u riziku od beskućništva, trenutno je 13 osoba stambeno zbrinuto i smješteno u šest stanova, čime im je dana prilika za novi početak i dostojanstven život.

U Puli se beskućništvu posljednjih godina pristupilo na sustavan način, kroz aktivnosti udruge AjA, te zahvaljujući udruzi Institut koja vodi prenoćište za beskućnike i programu Grada Pule "Housing first".

"Ovaj program u Europi djeluje već nekoliko godina, a Pula je prvi grad u Hrvatskoj koji je uspješno krenuo tim stopama. Naša udruga jedina na području Hrvatske pruža ovaj program, odnosno stambeno zbrinjavanje osoba u beskućništvu. Uz to, bavimo se organiziranim stanovanjem, odnosno smještajem više osoba u jednom stanu, od dvije do četiri osobe, te imamo mobilni tim", kaže predsjednica udruge AjA Helena Babić.

Smatra da je Pula postala grad primjer u pomaganju ljudima koji žive na ulici.

"Svaka osoba u ovom programu dokazuje da je 'Housing first' pravi put. Umjesto uvjeta i prepreka pružili smo povjerenje i podršku, umjesto privremenih rješenja dali smo trajnu šansu. Upravo zato smatram da je to više od socijalnog programa jer se ljudima pruža prilika za novi početak i poručuje da nitko nije zaboravljen", poručila je Babić.

Beskućnici se smještaju u unajmljene stanove na području Pule i u blizini su najvažnijih ustanova i usluga, pa se kroz program, osim što ima humani aspekt, zapravo i smanjuje troškovi, ističe Babić.

Inače, oblik zbrinjavanja u organiziranom stanovanju uključuje do četiri osobe koje žive u zajedničkom kućanstvu, dok "Housing first" podrazumijeva samostalan život, što je ujedno i svojevrsni konačni cilj projekta.

U oba se slučaja radi o osobama koje su sposobne brinuti o sebi, ali si ne mogu osigurati smještaj jer nemaju primanja ili su ona premala da bi to mogli.

Najveći broj zbrinutih osoba je umirovljen, radno nesposoban i nema obitelj koja im može pomoći, a nerijetko su to i bivši štićenici dječjih domova koji se zbog zdravstvenih poteškoća ne mogu osamostaliti u odrasloj dobi. (iPress/Hina)