Orade su jedne od najpopularnijih riba Jadranskog mora. Osim što su bitne za ribarstvo i gastronomsku ponudu, one su i izvor zadovoljstva za gotovo sto tisuća sportskih ribolovaca kojima je ribolov dio života i aktivnost o kojoj razmišljaju svakodnevno.

Ribolovci novije generacije koji su se tek nedavno zaljubili u sportski ribolov zaključuju svoje dogodovštine s redovitim ulovima više jedinki orada. No da su se tim hobijem počeli baviti prije nekoliko desetljeća, njihovi ulovi vjerojatno ne bi bili tako bogati.

- Danas je puno lakše uloviti oradu nego prije 20 godina - potvrdio nam je Hrvoje Jukica, dugogodišnji ribolovac i urednik popularne stranice „Dalmatinski šparidi“, koja okuplja tisuće ribolovnih entuzijasta.

- Poznata izreka „nema više ribe kao što je nekada bilo“, koja se oduvijek nostalgično koristila kod opisivanja stanja ribljeg fonda u moru, je generalno točna, ali u primjeru orada očito je da ona ima i svoju iznimku - dodao je Jukica.

Zbog svoje specifične prilagodljivosti na uvjete uzgoja i njezine važnosti za prehranu, laboratorij za akvakulturu splitskog Instituta za oceanografiju i ribarstvo dugo godina proučava jadranske orade.

- Razne procjene ukazuju da postoji višegodišnji trend rasta brojnosti u istočnom Jadranu, a znanstvene publikacije potvrđuju povećanje obilja orada i u drugim dijelovima Sredozemlja - kazao nam je dr. sc. Leon Grubišić, voditelj laboratorija.

Podaci Državnog zavoda za statistiku o prijavljenom ulovu ove vrste potvrđuju trend rasta koji se temelji na znanstvenim procjenama. Samo radi ilustracije, tijekom 2022. godine prijavljen je ulov od 229 tona, što je gotovo udvostručeni ulov u odnosu na 127 tona prijavljenog ulova iz 2019. godine.

Osim toga, povećanje brojnosti orada nije dobra vijest za sve. „Studijama je dokazana korelacija između rasta populacija orada i značajnih, ponegdje totalnih šteta na uzgajalištima školjkaša duž Jadranske obale“, pojasnio je dr. sc. Grubišić.

Porast broja orada u divljini Jadranskog mora, iz perspektive ribarstva i ljubitelja morske gastronomije, predstavlja značajan fenomen, no, unatoč naizgled pozitivnim aspektima, potrebno je nastaviti pažljivo praćenje i traženje modela održivog upravljanja populacijom orada kako bi se izbjegle ozbiljne i neželjene posljedice na ekosustav Jadranskog mora, opširnije donosi morski.hr