Nakon mjeseci neslužbene i 16 i pol dana službene promidžbe u kojoj su političke stranke i kandidati uvjeravali birače da baš njima trebaju dati 'ulaznicu' za Hrvatski sabor na izborima u srijedu, 17. travnja, u Hrvatskoj je u ponoć nastupila dvodnevna izborna šutnja.
Traje do srijede u 19 sati tj. do zatvaranja oko 6. 500 biračkih mjesta koliko će ih toga dana biti otvoreno u Hrvatskoj.
Do tada je zabranjena svaka izborna promidžba, objavljivanje procjena izbornih rezultata i prethodnih, neslužbenih rezultata izbora, objavljivanje fotografija u medijima, izjava i intervjua kandidata, te navođenje njihovih izjava ili pisanih djela.
Za kršenje izborne šutnje zakon nije propisao novčane kazne, no Državno izborno povjerenstvo (DIP), kao i na prijašnjim izborima, poziva sve izborne sudionike te druge pravne i fizičke osobe da šutnju poštuju.
Popisu pozvanih ovoga je puta dodalo i „ostale neposredne ili posredne sudionike izborne promidžbe“.
Sve njih poziva da ne iznose izborne programe, objavljuju promidžbene poruke i fotografije kandidata u medijima, da ne postavljaju nove plakate, ne dijele letke, ne pozivaju da se glasuje za pojedine sudionike, ne telefoniraju, šalju SMS poruke ili mejlove biračima, da ne postavljaju nove promidžbene sadržaje na društvene mreže.
I mediji imaju odgovornost u poštivanju izborne šutnje
Medije i medijske nakladnike DIP podsjeća da i oni imaju svoj dio odgovornosti u poštivanju izborne šutnje.
Poziva ih da ne prenose eventualne konferencije za medije, javne događaje ili obraćanje javnosti izbornih sudionika odnosno ostalih neposrednih ili posrednih sudionika promidžbe, bez obzira radi li se o temi koja je izravno vezana uz izbornu promidžbu ili o bilo kojoj drugoj temi.
Utorak je prvi od dva izborna dana u inozemstvu, odnosno u 11. izbornoj jedinici u kojoj se biraju tri od 151 saborskog zastupnika, a u Hrvatskoj i dan za završne priprema za izbornu srijedu.
Biračkim odborima dostavit će se izborni materijal, navečer će se urediti biračka mjesta kako bi spremna dočekala srijedu ujutro i prve birače.
Budući da se velik broj biračkih mjesta nalazi u školama, resorno ministarstvo pozvalo je osnovne i srednje škole da nastavu u utorak završe do 18.30 sati, kako bi birački odbori školske prostorije pripremili za glasovanje.
Počeli izbori za 11. saziv Hrvatskog sabora, otvorena biračka mjesta u Australiji
Otvaranjem tri od četiri biračka mjesta u Australiji, u ponedjeljak u 23 sata po hrvatskom vremenu, počeli su izbori za 11. saziv Hrvatskoga sabora koji se u inozemstvu održavaju dva, a u Hrvatskoj jedan dan, u srijedu, 17. travnja.
Sva tri biračka mjesta na istočnoj obali Australije, u Canberri, Sydneyu i Melbournu na vrijeme su otvorena, izbori su započeli, potvrdio je potpredsjednik Državnog izbornog povjerenstva (DIP) Damir Kontrec.
Četvrto biračko mjesto u Australiji, u Perthu, otvara se u utorak, sat iza ponoći, kada i ono u Pekingu, u Kini.
Sudi li se po broju aktivno registriranih birača, zanimanje za saborske izbore u Australiji ove je godine bitno slabije nego na izborima u pandemijom koronavirusa obilježenoj 2020. godini. Naime, za aktualne se izbore registriralo samo 520 birača, prije četiri godine njih oko 2. 800.
Je li na to utjecalo što se izbori održavaju radnim danima, utorkom i srijedom, a ne subotom i nedjeljom, kada većina građana, ne radi, Kontrec kaže da mu je teško reći.
Nismo radili nikakve analize, ali sasvim sigurno i to može biti jedan od razloga, izjavio je potpredsjednik DIP-a.
Podsjetio je kako i birači koji se nisu registrirali imaju mogućnost, ako su upisani u popis birača, te imaju prebivalište u inozemstvu, zatražiti potvrdu od nadležnog DKP-a i mogu glasovati.
U utorak u 7 sati otvaraju se biračka mjesta u 22 europske države
Izbori za Sabor u inozemstvu će se održati u 41 državi, u gradovima sjedištima diplomatsko-konzularnih predstavništava (DKP), svoja vrata najviše ih otvara u utorak u 7 sati.
Prema podacima DIP-a, biračka mjesta tada se otvaraju u 22 europske države, te u Egiptu i Južnoafričkoj Republici, u kojima je aktivno registrirano osam, odnosno 75 birača.
U 11. izbornoj jedinici, koju praktično čini cijeli svijet, glasuju hrvatski državljani koji ondje imaju prebivalište i aktivno su se registrirali, a takvih je za aktualne izbore gotovo 223.000, što je za oko 37.000 više u odnosu na izbore iz srpnja 2020. godine.
Najviše aktivno registriranih je u Mostaru (58.000), Beogradu (19.300), Subotici (17.700), Stuttgartu (15. 800), Munchenu (13. 500), te u Beču i Orašju (po 10. 300), gradu na krajnjem sjeveroistoku BiH u kojemu će se prvi put otvoriti biračka mjesta (4) za saborske izbore.
U inozemstvu glasuju i hrvatski državljani s prebivalištem u Hrvatskoj ako su dobili potvrdu za glasovanje izvan mjesta prebivališta.
Otvorena sva biračka mjesta u inozemstvu, pa i ona u Dohi i Dubaiju
U inozemstvu, gdje se izbori za Hrvatski sabor održavaju dva dana, u utorak i srijedu, u utorak su otvorena sva biračka mjesta određena za izbore, pa i ona u Dohi i Dubaiju, u kojima je vrijeme izrazito loše.
Sva su biračka mjesta otvorena, pa i ona u Dohi i Dubaiju u kojima pada obilna kiša i puše snažan vjetar, doznaje se u utorak u Državnom izbornom povjerenstvu (DIP).
Na tim biračkim mjestima nema puno birača, u Dubaiju, u Ujedinjenim Arapskim Emiratima, aktivo ih se registriralo 16, a prethodno 42. To su birači s prebivalištem u Hrvatskoj koji su željeli glasovati u inozemstvu, pa su zatražili prethodnu registraciju.
U Dohi (Katar) aktivno se registriralo 15, a prethodno 33 birača.
Izbori za Hrvatski sabor počeli su u ponedjeljak u 23 sata po hrvatskom vremenu u Australiji, a u utorak u 7 sati otvorena su biračka mjesta u 20-ak europskih država.
U inozemstvu, u 11. izbornoj jedinici koju praktično čini cijeli svijet, izbori za Sabor održavaju se u 41 državi, na 110 biračkih mjesta, a njihovo otvaranje, mjereno hrvatskim vremenom, određeno je vremenskom zonom u kojoj se nalaze.
Na popisu država u kojima se ti izbori održavaju su i Kina, Indonezija, Čile, Argentina, Kanada, SAD itd.
Od 110 biračkih mjesta u inozemstvu, najviše ih je u Bosni i Hercegovini, 43, od čega četiri u Orašju u kojemu su prvi put otvorena biračka mjesta za saborske izbore.
Za razliku od izbora 2020. na ovim se neće glasovati u Finskoj, Japanu, Izraelu i Ukrajini, no hoće u Čileu, Indoneziji, Ujedinjenim Arapskim Emiratima, Republici Južnoj Africi.
U 11. izbornoj jedinici biraju se tri od 151 saborskog zastupnika. (Hina)