Sjedinjene Države bile su prisiljene suzdržati se na glasanju Opće skupštine UN-a u ponedjeljak o rezoluciji koju su same izradile za obilježavanje treće godišnjice ruskog rata u Ukrajini, nakon što se 193-člano tijelo složilo s amandmanima koje su predložile europske države.

Opća skupština UN-a usvojila je u ponedjeljak rezoluciju koju su pripremili Ukrajina i njezini europski partneri, a u kojoj potvrđuju potporu Ukrajini i njezinom teritorijalnom integritetu, tri godine od početka ruske invazije na zemlju.

Tekst je dobio 93 glasa za, 18 protiv među kojima i SAD i 65 suzdržanih.

No konkurentski američki nacrt rezolucije, koji je inicijalno pozivao na brzi kraj sukoba ali bez reference na ukrajinski teritorijalni integritet uvelike je izmijenjen amandmanima europskih zemalja.

Njima je u tekst ubačena referenca na suverenitet i teritorijalni integritet, kao i na "pravedan mir".

Taj tekst s amandmanima usvojen je s 93 glasa za, 8 protiv i 73 suzdržana među kojima i SAD.

Vlada pozdravlja usvajanje dviju rezolucija o Ukrajini na Općoj skupštini UN-a

Hrvatska vlada u ponedjeljak je pozdravila usvajanje dviju rezolucija o Ukrajini u Ujedinjenim narodima, tvrdeći da je to i potvrda njezine „promišljene i principijelne vanjske politike”.

Opća skupština Ujedinjenih naroda na treću godišnjicu ruske invazije na Ukrajinu usvojila je u ponedjeljak rezoluciju koju su pripremili Kijev i europski partneri, a u kojoj potvrđuju potporu Ukrajini i njezinom teritorijalnom integritetu. Tekst je dobio 93 glasa za, 18 protiv među kojima i SAD i 65 suzdržanih.

„Nastavno na principijelnu potporu koju pružamo Ukrajini i ove godine podržali smo rezoluciju o sveobuhvatnom, pravednom i trajnom miru u Ukrajini koju je uz Hrvatsku susponzoriralo i niz drugih država”, priopćila je vlada nakon glasanja.

„Cijeneći sve napore koji vode trajnom i pravednom miru u Ukrajini, Hrvatska je podržala i prijedlog rezolucije predstavljen od strane Sjedinjenih Američkih Država, uz prateće amandmane poduprte od velikog broja država članica Europske unije”, nastavlja se u priopćenju.

Prijedlog SAD-a prvotno je imao manje kritičan jezik o ruskoj invaziji na Ukrajinu, ne spominjući okupirani teritorij ili Rusiju kao pokretača rata.

Amandmanima su se uključile reference na rusku invaziju te potrebu pravednog i dugotrajnog mira u skladu s Poveljom UN-a i ukrajinskim suverenitetom i teritorijalnim integritetom, prenosi Reuters.

„Široka potpora koju su obje rezolucije dobile u Općoj skupštini Ujedinjenih naroda, u skladu s našim konzistentnim stajalištima, još je jedna potvrda promišljene i principijelne vanjske politike hrvatske vlade u podršci Ukrajini te poštivanju načela međunarodnog prava”, stoji u priopćenju vlade objavljenom nakon novog spora Pantovčaka i Banskih dvora, upravo po tom pitanju.

Predsjednik Zoran Milanović ranije je objavio da je vlada „zauzela stav o spomenutim rezolucijama” prije no što se „konzultirala s predsjednikom”, čime je prekršila ustav koji određuje da su predsjednik i vlada sukreatori vanjske politike.

Hrvatska vlada potom je odbacila Milanovićevu tvrdnju, kazavši da su o stajalištu prema rezolucijama dva dana prije samog glasanja razgovarali savjetnici Pantovčaka i Banskih dvora te da njegov ured nije imao primjedbi. (Hina)