Budući da su ovih dana temperature visoke, kako bi se izbjeglo stradavanje djece, skrećemo pozornost roditeljima, kao i svima onima koji se brinu o djeci, da postoje rizici i opasnosti od izlaganja djece suncu i visokim temperaturama te da čak i kraći boravak u ugrijanom vozilu može prouzročiti tragične posljedice.

Unutrašnjost automobila brzo se zagrijava tako da temperatura automobila na suncu može doseći 40 °C za svega 10 minuta. Dječji organizam je posebno osjetljiv na visoke temperature jer tjelesna temperatura djece raste tri do pet puta brže nego kod odraslih. Dolazi do dehidracije, a posljedice mogu biti teško narušeno zdravlje djeteta ili čak smrt.

Podsjećamo da se ostavljanjem djeteta bez nadzora u zatvorenom vozilu grubo zanemaruje i zlostavlja dijete, što predstavlja obilježje kaznenog djela povrede djetetovih prava. U slučaju da nastupe teške posljedice za dijete, osoba koja je ostavila dijete u automobilu kaznit će se za počinjenje težeg oblika kaznenog djela, za što je propisana kazna zatvora od 1 do 15 godina.

Nažalost, prethodnih godina evidentirani su događaji gdje roditelji ili druge osobe kojima je dijete bilo povjereno nisu namjerno ostavili dijete u automobilu, već se radilo o situacijama gdje su zaboravili na dijete. Takve situacije nisu posljedica neodgovornosti osobe, već je riječ o posljedici koja je kombinacija stresa, umora i promjene rutine. 

Osim djece, često se događa da na parkiralištima, pogotovo parkiralištima trgovačkih centara, građani i turisti ostavljaju u vozilima životinje. Kada su temperature ovako visoke, životinjama također prijeti opasnost od stradavanja. Stoga, vodite računa i o njima i ne ostavljajte ih u automobilima. (iPress)