Policija je 14. prosinca oko 00.50 sati u Zagrebačkoj ulici u Puli zabilježila prometnu nesreću koju je uzrokovao vozač pod vidnim utjecajem alkohola.

Do nesreće je došlo kada je 39-godišnjak upravljao automobilom pulskih registracijskih oznaka pod utjecajem alkohola od 2.42 promila kojom prilikom je uslijed bitno smanjenih vozačkih sposobnosti uzrokovanih jakim utjecajem alkohola, propustio automobil držati na tolikoj udaljenosti od desnog ruba kolnika da, s obzirom na brzinu kretanja vozila, uvjete prometa te na stanje i osobine ceste, ne ugrožava druge sudionike u prometu i ne izlaže sebe opasnosti te je naletio na stražnji dio nepropisno zaustavljenog automobila pulskih registracijskih oznaka u kojem se nalazio 21-godišnji vozač koji je lakše ozlijeđen.

Nakon što je 39-godišnjaku izmjerena koncentracija alkohola od 2.42 promila, on je odbio liječnički pregled odnosno uzimanje krvi i urina te je smješten u posebne prostorije policije do prestanka djelovanja opojnog sredstva. Protiv njega se pokreće prekršajni postupak sukladno Zakonu o sigurnosti prometa na cestama. Protiv 21-godišnjaka se pak pokreće prekršajni postupak obzirom je automobil zaustavio na djelu kolnika koji je određen kao stajalište za vozila javnog prijevoza.

Policijska uprava istarska ponovno podsjeća vozače da vožnjom pod utjecajem alkohola ugrožavaju svoju sigurnost, ali i sigurnost svih drugih sudionika u prometu. Već i male količine alkohola djeluje negativno na sposobnosti vozača te on postaje prijetnja u prometu.

Upravljanje vozilom pod utjecajem alkohola težak je prekršaj, a novčane kazne rastu ovisno o izmjerenoj količini alkohola u krvi, pa su kazne u rasponu od 90 sve do 2.650 eura, a za razinu alkohola iznad 1.5 promila propisana je i kazna zatvora u trajanju do 60 dana, a ista je sankcija i ukoliko vozač motornog vozila odbije podvrgnuti se ispitivanju na prisutnost opojnih sredstava ili liječničkom pregledu, odnosno uzimanju krvi ili krvi i urina. Uz novčane kazne izriču se zaštitne mjere zabrane upravljanja motornim vozilom i negativni prekršajni bodovi, također ovisno o izmjerenoj količini alkohola u organizmu te broju ponavljanja prekršaja.

U slučaju ponavljanja prekršaja, vozaču se može oduzeti i automobil, a u slučaju prikupljanja 12 negativnih bodova, ukida mu se vozačka dozvola i mora ponovno polagati vozački ispit, ali tek nakon proteka dvije godine. (iPress)