Detaljna obnova fasade Crkve Gospe od Anđela, koja se nalazi na centralnom porečkom Trgu slobode, napreduje po planu. Investitor je Župa Poreč, uz financijsku podršku Grada Poreča-Parenzo, a provodi je Mladen Bošnjak.

Glavnu riječ, kada govorimo o budućem izgledu fasade ove barokne crkve, vode konzervatorica Lorella Limoncin Toth, a nadzor provodi Antonio Marion, uz podršku Zavičajnog muzeja Poreštine. Restaurator za žbuku i oslike je Grzegorz Jan Rodak, dok je restauratorica za kamen Osanna Šašinka.

Na redovnoj koordinaciji ovoga tjedna sudjelovao je i porečki gradonačelnik Loris Peršurić s pročelnikom za komunalni sustav Marinom Poropatom. Izvođač, konzervatori, restauratori i nadzor upoznali su ih s napretkom radova, koji se izvode isključivo ručno, bez teške mehanizacije, kako bi se očuvao kamen i osigurala precizna i sigurna obnova pročelja. Kao i kod svake obnove kulturne baštine koja se nalazi u starogradskoj jezgri, priprema projekta bila je puno duža i zahtjevnija od uobičajenih, a takav je i cijeli proces obnove pa joj se pristupa vrlo detaljno i stručno. Radovi napreduju prema planu, a završetak se očekuje do Uskrsa, kada bi ova crkva trebala zasjati u punom sjaju, spremna za proslavu najvećeg kršćanskog blagdana.

Crkva Gospe od Anđela barokna građevina iz 1770. godine, sagrađena na ostacima ranije, romaničke crkve. Opremljena je baroknim oltarima i slikama, među kojima su najvrjednije Bezgrešno začeće sa sv. Petrom iz 18. stoljeća, rad Jacopa Marieschija i Mojsije s mjedenom zmijom venecijanskog slikara Gasparea Vecchie, koja potječe iz porečke katedrale.

„Ulaganjem u obnovu crkve Gospe od Anđela nastavlja se najveće ulaganje u kulturnu baštinu grada Poreča u posljednjih 30 godina – tako je obnovljena gradska riva, zgrada Zavičajnog muzeja Poreštine, zvonik, krstionica, mozaici i krovište sakristije Eufrazijeve bazilike, obnovljena je Romanička kuća, istražuje se Marafor, a obnovljena je i rodna kuća Joakima Rakovca.“ rekao je Peršurić. (iPress)