U Hrvatskoj su zabilježena dva slučaja zaraze južnoafričkim sojem koronavirusa, potvrdila je u subotu za N1 epidemiologinja u HZJZ-u Goranka Petrović.

“Jučer smo dobili rezultate sekvencioniranja onih uzoraka koje smo poslali u Europski centar za kontrolu bolesti. Od 300 uzoraka čiji su rezultati pristigli, 60 je bilo pozitivno na britanski soj što je 20 posto pozitivnih uzoraka. To je prilično veliki postotak. Također je potvrđena i južnoafrička varijanta u dvije osobe koje su se vratile iz Afrika iz Zanzibara”, pojasnila je Petrović.

Dodala je i kako bi, prema postojećim podacima, rekla da se britanska varijanta brže širi.

"Kažu i do 50 posto. Kod te varijante nije potvrđeno da u toj mjeri izbjegava imunološki odgovor što je pak slučaj kod južnoafričke varijante. Naime, kod južnoafričke varijante uočeno je da postoje neke mutacije koje povećavaju vjerojatnost da izbjegnu imunološki odgovor, bilo da se učinkovitost smanji parcijalno ili značajnije na cijepljenje ili da osobe koje su jednom preboljele koronu sad zapravo mogu biti podložne reinfekciji”, istaknula je epdemiloginja Petrović.

Proizvođači cjepiva, ističe, pažljivo prate pojavu novih varijanti koronavirusa.

“Rezultati istraživanja pokazali su da i Pfizerovo i Modernino cjepivo, a pogotovo AstraZenecino imaju slabiju učinkovitost na južnoafričku varijantu i oni razmišljaju u kojem smjeru modificirati svoja cjepiva. Za pretpostaviti je da bi to trebao biti relativno lagan način prilagodbe, ali to zahtijeva i promjenu u proizvodnji”, kazala je Petrović.

Vraneš: Uz dva slučaja zaraze južnoafričkim sojem koronavirusa, moguć i treći

Voditeljica Službe za kliničku mikrobiologiju Nastavnog zavoda za javno zdravstvo "Dr. Andrija Štampar" Jasmina Vraneš rekla je da su u Hrvatskoj potvrđena dva nova slučaja južnoafričkog soja koronavirusa, a do srijede se očekuje potvrda još jednog slučaja.

"Riječ je o importiranim slučajevima i sva tri putnika su došla iz Zanzibara", rekla je Vraneš za Dnevnik HRT-a i dodala kako se pomno nadziru i njihovi kontakti.

Istaknula je da zabrinjava unos tih sojeva.

"Ti sojevi, južnoafrički, kao i brazilski, odnosno, bolje reći, južnoafrička nova varijanta i brazilska varijanta su također, kao i britanska nova varijanta, vrlo, vrlo infektivne i lako se šire u populaciji", rekla je Vraneš.

Dodala je kako ih južnoafrička i brazilska varijanta zabrinjavaju tim više što mogu izbjeći učinku cijepljenja i učinku monoklonskih protutijela, odnosno davanju hiperimunog seruma, koji posebno pomaže starijim osobama i osobama koje imaju komorbiditet.

Vraneš je rekla kako se vidi da je britanska nova varijanta sada toliko raširena da se govori o "pandemiji unutar pandemije".

"I kod nas je tako, i naši rezultati to pokazuju", rekla je i dodala da su u Nastavnom zavodu za javno zdravstvo, nasumično, pomoću PCR-testa, detektirajući dvije karakteristične mutacije koje se kod tih novih varijanti mogu uočiti kao tipične, utvrdili da u Gradu Zagrebu već ima oko 25 posto učestalost britanske nove varijante.

"U cijeloj Hrvatskoj britanska nova varijanta na razini je od 20-ak posto, a u Gradu Zagrebu i malo više, oko 25 posto po našoj procjeni", dodala je.

Vraneš je također istaknula kako postoji jako puno varijanti i da virus neprestano mutira.

"Brojne mutacije su opisane i brojne različite varijacije virusa cirkuliraju. Značajne su ove tri zato što su hiperinfektivne, zato što se strašno šire, puno brže nego ona originalna varijanta", zaključila je.

(Hina)