Ministar zdravstva Vili Beroš izjavio je u petak da se u KB Sveti Duh, gdje je tjedan dana nakon operacije krajnika umrlo sedmogodišnje dijete, provodi unutarnji nadzor, a nakon što bude gotov procijenit će se ima li elemenata i za zdravstvenu inspekciju Ministarstva zdravstva.

"U ovom trenutku mogu samo reći da me jučer nazvao ravnatelj te zdravstvene ustanove i obavijestio o samom događaju i određenim detaljima tog zbivanja. Naložio sam unutarnji nadzor, koji je sada u tijeku", rekao je Beroš novinarima nakon predstavljanja robotskog kirurškog sustava Da Vinci u KBC-u Zagreb.

Dijete preminulo nakon provedene reanimacije

Kada unutarnji nadzor bude gotov, procijenit će se ima li elemenata da se na Sveti Duh uputi i zdravstvena inspekcija Ministarstva zdravstva.

Iz KB-a Sveti Duh u petak su potvrdili da je u prostoru reanimacije Objedinjenog hitnog bolničkog prijema u četvrtak, 25. srpnja, nakon provedene reanimacije, preminulo sedmogodišnje dijete.

Dijete je, sedam dana po učinjenoj tonzilektomiji na Klinici za otorinolaringologiju i kirurgiju glave i vrata i šest dana po otpustu iz bolnice, kolima Zavoda za hitnu medicinu Zagrebačke županije - ispostava Zaprešić, u ranim jutarnjim satima dovezeno bez znakova vitalnih funkcija.

Iz bolnice kažu da su odmah obavijestili Ministarstvo zdravstva, II. Policijsku postaju Zagreb - Črnomerec, te je pokrenut postupak unutarnjeg nadzora kako bi se ispitale sve okolnosti slučaja. Zaposlenicima bolnice, uključenima u proces liječenja, pružena je hitna psihološka pomoć.

Tijelo je prevezeno na Zavod za sudsko-medicinsku obdukciju Medicinskog fakulteta u Zagrebu, kako bi se utvrdio točan uzrok smrti, a istraga je u tijeku.

Beroš je istaknuo da unutarnji nadzor uključuje sve elemente, dijagnostičko i terapijsko postupanje zdravstvenih djelatnika, sestara, liječnika, pomoćnog osoblja u procesu liječenja bolesnika, detalje njegovog otpusta i okolnosti koje su nastale u odgođenom periodu.

"Sve će se to evaluirati, vidjet ćemo kakav će biti zaključak unutarnjeg nadzora", kazao je.

Ako bude bilo kakvih stručno upitnih stvari, procedura je takva da se predmet upućuje Hrvatskoj liječničkoj komori, čije povjerenstvo procjenjuje stručno postupanje i stručne elemente samog događaja i donosi pravorijek.

Nije želio prejudicirati je li bilo propusta jer je riječ o situaciji koja se dogodila odgođeno, nekoliko dana nakon zahvata. "Niti sam otorinolaringolog, tako da će svoje reći struka", dodao je. (Hina)