Na brdu Čukur iznad Hrvatske Kostajnice kod Spomen-obilježja "Slomljeni pejzaž" u subotu je obilježena 33. godišnjica pogibije snimatelja Hrvatske radiotelevizije (HRT) Gordana Lederera, ubijenog u 33. godini na snimateljskom zadatku, 10. kolovoza 1991. u srpskom napadu na Pounje.
“Gordan nije bio samo ratni snimatelj i izvjestitelj HRT-a, on je svjedok vremena, neprijatelj ga nije zaustavio i Gordan je zauvijek upisan u hrvatsku povijest, rekao je potpredsjednik Vlade i ministar hrvatskih branitelja Tomo Medved, neposredni svjedok Ledererova ubojstva.
Njegova će Banijska praskozorja, poručio je, zauvijek ostati dio hrvatske povijesti, istine o Domovinskom ratu u kojima se zorno prikazuje istina o velikosrpskoj agresiji na Hrvatsku.
Gordanova smrt branitelje je posebno pogodila, rekao je ministar Medved, podsjećajući kako je Lederer svojim snimkama prenosio istinu o Domovinskom ratu, o počecima velikosrpske agresije na Hrvatsku, ali i emocije, hrabrost i želju za slobodom svih hrvatskih branitelja.
Lederer je dao život za istinu
“Gordan Lederer riskirao je život kako bi istina o velikosrpskoj agresiji odjeknula svijetom, hrabro i neustrašivo položio je život za istinu. Njegova kamera bila je nepobjedivo oružje u borbi istine protiv laži", rekao je Medved, koji je bio neposredni svjedok Ledererova ubojstva i nastojanja da mu se spasi život.
Ledererova supruga, Ana Lederer kazala je da je 10. kolovoza 1991. najteži dan u životu njihove obitelji, ali da, unatoč tuzi i boli, osjeća neizmjeran ponos.
"Za nas, koji smo s njim dijelili dane, nije bio samo snimatelj, bio je jedan od nas, naš prijatelj i naša potpora. Bili smo svjesni njegove uloge, kako bi cijeli svijet saznao istinu o velikosrpskoj agresiji. Gordan Lederer dao je život za istinu", podsjetila je Ana Lederer.
Gradonačelnik Hrvatske Kostajnice Dalibor Bišćan zahvalio je svima koji čuvaju uspomenu na Lederera. „Njegova predanost istini neka nam bude inspiracija da se borimo za istinu i pravdu u svemu što radimo“, rekao je.
Banijska ratna praskozorja
“Gordan Lederer sebe nije vidio ni kao legendu, ni kao heroja, samo je htio pošteno i odgovorno raditi ono što je znao da radi najbolje i što su se rijetki usudili, ali nitko na njegov način”, rekao je zamjenik župana SMŽ Mihael Jurić i izaslanik predsjednika Hrvatskog Sabora.
“Nema tog odličja koje je jednako vrijedno odličju koje je u kolektivnom sjećanju zaslužio Lederer, ništa se ne može mjeriti s poštovanjem i ljubavlju koju osjećamo za našeg junaka, za pobjednika, jer Gordan Lederer je pobijedio, dobio je najtežu bitku, savladao je laž, nadživio zlo i ostao vječno mlad, ponosan i jak", rekao je Jurić.
Ledereru su počast odali i predstavnici gradova Zagreba i Pakraca, izaslanstvo HRT-a predvođeno pomoćnikom glavnog ravnatelja Renatom Kunićem, kolege ratni izvjestitelji HRT-a, predstavnici Granične policije, brojnih udruga iz Domovinskog rata.
Lederer je ubijen na Čukur brdu, 10. kolovoza 1991. na radnom zadatku. Pogođen je metkom iz neprijateljskog snajpera, snimajući akcije branitelja u vrijeme srpskih napada na Pounje. Neprijatelj nije dopustio da po ranjenog Lederera doleti helikopter i da ga prebaci u Zagreb, te je od rana preminuo. Iza sebe je ostavio mnoge dokumentarističke snimke o prvim danima Domovinskog rata, koje su kasnije montirane u legendarna 'Banijska ratna praskozorja'. (Hina)