Američki ministar financija Scott Bessent rekao je u srijedu kako misli da Trumpova administracija može postići dogovore o carinama s američkim saveznicima, pripremajući se za vođenje pregovora s više od 70 zemalja u tjednima koji dolaze, te je upozorio da bi se pokušaji udruživanja s Kinom mogli obiti o glavu.
Bessent je, govoreći na konferenciji Američke udruge banaka (ABA) u Washingtonu, rekao da će imati vodeću ulogu u pregovorima o carinama koje je uveo predsjednik Donald Trump.
Dodao je da mu, unatoč potresima na financijskim tržištima, tvrtke, glavni izvršni direktori s kojima je razgovarao općenito govore da američko gospodarstvo stoji jako dobro.
Trumpove stroge carine, kojima želi riješiti američki trgovinski deficit s mnogim zemljama, izazvale su buru u globalnom trgovinskom poretku, potaknuvši bojazni od recesije i izbrisavši bilijune američkih dolara tržišne kapitalizacije velikih tvrtki.
Globalna tržišta dodatno su pala u srijedu pošto su stupile na snagu Trumpove carine na kinesku robu od 104 posto i velika rasprodaja američkih obveznica potaknula je bojazni da strani fondovi bježe od američke imovine.
Bessent je rekao da postoji velik interes za pregovorima sa SAD-om o snižavanju carina, napomenuvši da je Trump već razgovarao s čelnicima Japana i Južne Koreje te da će se američki dužnosnici u srijedu sastati s izaslanstvom iz Vijetnama.
"Mislim... da ćemo naposljetku vjerojatno postići dogovor s našim saveznicima, s drugim zemljama koje su... dobri vojni saveznici, ali nisu savršeni ekonomski saveznici. A onda možemo pristupiti Kini kao skupina", rekao je.
Dodao je da su Trumpove recipročne carine gornji limit ako države na njih ne odgovore, ali Kina nije poslušala taj savjet.
"Kad je riječ o eskalaciji, nažalost, najveći prijestupnik u globalnom trgovinskom sustavu je Kina i ona je jedina država koja je eskalirala", rekao je.
Nije komentirao odluku Kine da povisi carine na uvoz američke robe na 84 posto.
U pogledu stajališta visokog španjolskog dužnosnika koji je sugerirao da bi se Europa trebala više uskladiti s Kinom, rekao je: "To bi bilo kao da si sami prerežete grlo."
Upozorio je da će Kina nastaviti proizvoditi previše robe i plasirati je jeftino na tržišta u svijetu premda će američki 'carinski zid' držati takvu robu izvan američkog tržišta. (Hina)