Hrvatska će uputiti prosvjednu notu Srbiji zbog privođenja pet Hrvatica u Srbiji, rekao je ministar vanjskih i europskih poslova Gordan Grlić Radman u srijedu.

"Sve su se sretno vratile kući uz punu podršku veleposlanstva Republike Hrvatske u Beogradu, koje im je bilo stalno na raspolaganju i pružilo svu potrebnu konzularnu pomoć", rekao je Grlić Radman novinarima u Davosu.

Najavio je da će Hrvatska poduzeti nekoliko mjera protiv Srbije.

"Uputit ćemo prosvjednu notu, upoznat ćemo delegaciju Europske unije u Beogradu o postupanju srbijanskih vlasti i njihovom ponašanju kojim su doveli u ponižavajući položaj hrvatske državljane. Sustavno ćemo prikupiti sve slučajeve maltretiranja hrvatskih državljana i o tome ćemo upoznati Europsku komisiju i poljsko predsjedanje (EU-om) i naravno, revidirat ćemo preporuku o putovanju hrvatskih državljana u Srbiju", rekao je Grlić Radman novinarima u Davosu.

Grlić Radman je pojasnio da će se preporuka MVEP-a o putovanju u susjednu zemlju mijenjati radi zaštite i sigurnosti Hrvata. "Koliko vidim, sigurnost je upitna", rekao je šef hrvatske diplomacije.

Ministar je rekao da su hrvatske državljanke išle na radionicu Erste banke i da su "privedene bez ikakvog objašnjenja", dodavši da ima informaciju da se isto dogodilo i rumunjskim i irskim državljanima. 

Kako navodi Jutarnji, pet hrvatskih državljanki, predstavnica nevladinih udruga koje su u Beogradu sudjelovale na radionicama u organizaciji Erste Stiftunga, provele su dobar dio noći u beogradskoj policiji, koja ih je na kraju jutros protjerala iz Srbije te im zabranila ulazak u zemlju na godinu dana. U Rješenju koje su im izdali kao razlog deportacije navedeni su "razlozi zaštite bezbednosti Republike Srbije i njenih građana". O svemu su obaviješteni Vlada i Ministarstvo vanjskih poslova te se očekuje reakcija.

EK osuđuje objavljivanje dokumenata hrvatskih državljana u srpskim tabloidima

Europska komisija osudila je u srijedu objavljivanje dokumenata hrvatskih državljana u medijima u Srbiji, ističući da je to neprihvatljivo i da to trebaju ispitati nadležna državna tijela.

“Bilo kakav nezakonit pristup osobnim podacima građana, uključujući i novinare, te objavljivanje takvih podataka nisu prihvatljivi i to trebaju pratiti nadležna državna tijela. EU će pozorno pratiti taj slučaj”, rekli su iz ureda Komisije za odnose s javnošću.

Pravomoćno osuđeni ratni zločinac Vojislav Šešelj objavio je u TV emisiji srbijanskog tabloida Informer osobnu iskaznicu hrvatskog novinara portala Telegram Mateja Devčića, kazavši i u kojem je hotelu odsjeo. U istoj emisiji prikazani su dokumenti i hrvatskih državljanki Dorotee Strelec i Elene Pavić te Lea Mršića, uz dokumente nekoliko stranih državljana iz SAD-a, Velike Britanije i Grčke.

Srpski tabloidi još su krajem prošle godine špijunima proglasili dvadesetak studenata zagrebačkog FER-a koji su stigli u Beograd u posjet svojim kolegama, objavljujući njihove fotografije u medijima i isprativši ih iz države porukom obavještajnih službi na granici.

“Očekujemo da Srbija jamči bez ometanja slobodu medija i slobodu izražavanja. Od ključne je važnosti da novinari mogu obavljati svoj posao u okruženju bez ikakvih prijetnji nasiljem, uznemiravanjem i zastrašivanjem kako bi se građanima osigurao pristup svim informacijama”, navodi se u pisanom odgovoru Komisije na novinarsko pitanje.
Dodaje se da je sloboda medija temelj demokratskog društva i temeljno pravo u EU-u te da je stoga “ključan element procesa pristupanja Srbije Europskoj uniji”.(Hina/iPress)