'Komunalac Fažana', općinsko poduzeće Općine Fažana, počeo je izdvajati zelene površine na području općine i označavati ih kao travnjake za oprašivače te će ih ubuduće manje kositi i čuvati ih za pčele i ostale kukce koji drže naš ekosustav na životu.

Iako smo u gradovima navikli da je sve uredno i podšišano, a da zelene površine sve manje nalikuju prirodnim staništima brojnih oprašivača i ostalih kukaca, a sve više nogometnim terenima, u fažanskom Komunalcu smatramo da je ozelenjivanje urbanih sredina neophodan doprinos borbi protiv klimatskih promjena i stvaranje podloge za održivu budućnost. Promjena režima košnje jedan je od načina na koji možemo doprinijeti održavanju bioraznolikosti.

Komunalac Fažana je za početak posebnim znakom 'Travnjak za pčele' označio 650 kvadrata na Puljskoj cesti kod središnjeg kružnog toka, gdje su trenutno u cvatu uglavnom maslačci koji sasvim nepravedno nose etiketu ružnog i beskorisnog korova, a zapravo su od izuzetne koristi - veoma su važna hrana za oprašivače u rano proljeće, u vrijeme kada izlaze iz hibernacije.

Oaza za pčele, leptire, bumbare i ostale oprašivače kod rotonde tek je prva u nizu. Direktor Komunalca Danijel Ferić najavljuje da će se još jedan cvjetni otok označiti i u Valbandonu, dok će u kolovozu, kada se sjeme divljeg cvijeća širi u skladu s prirodnim ciklusom,  na komadu općinske zemlje u Fažani stvoriti medonosnu livadu poljskog i divljeg cvijeća za pčelinju pašu bogatom peludom i nektarom (neven, mak, origano, majčina dušica, lavanda, šafran, kadulja, djetelina, tratinčica, kamilica, plava facelija…).

Još je Albert Einstain upozoravao: 'Ako pčele nestanu, ljudi imaju još četiri godine života'. Više od 200 tisuća biljaka ovisi o pčelama, one su bitne za povećanje usjeva nekih kultura, kao i za neke vrste biljaka koje čovjek koristi kao lijekove. (iPress)