Zbog pet hrvatskih državljanki koje su uhićene, a potom i protjerane iz Srbije ministarstvo vanjskih poslova uputilo je Srbiji prosvjetnu notu. Hrvatske državljanke predstavnice su nevladinih udruga koje su u Beogradu sudjelovale na radionicama u organizaciji Erste Stiftunga. Protjerane su i Srbija im je zabranila ulazak u zemlju na godinu dana.
Vučić se iživljava, idealni neprijatelji su mu Hrvati
Privođenje i protjerivanje pet Hrvatica iz Srbije, predstavnica nevladinih udruga, kojima je izrečena i mjera zabrane ulaska u zemlju na godinu dana, saborska oporba nazvala je iživljavanjem nad hrvatskim građanima koje Vučić provodi zbog svojih unutarnjih problema s buntom studenata.
Sabina Glasovac (SDP) kazala je da je privođenje i deportiranje pet Hrvatica iz Srbije nastavak dosadašnje prakse . „Naši građani su očito već neko vrijeme u Srbiji detektirani svojevremeno kao nekakvi špijuni u slučaju studenata, a sada stvari idu više”, kazala je. Naglasila je da moramo graditi prijateljske odnose sa svim državama, međutim, naša diplomacija i naše Ministarstvo vanjskih poslova, kao i premijer trebali bi vidjeti što se ovdje događa jer se netko iživljava nad našim građanima.
Ocijenila je da srpski predsjednik Aleksandar Vučić postavlja vrlo opasne teze i direktno optužuje Republiku Hrvatsku da se uključuje u unutarnje stvari druge zemlje. „Mi možemo imati svoj stav o političkoj situaciji u toj zemlji, ali je naša diplomacija i naša Vlada ta koja mora štititi sve hrvatske građane, ugled, samostalnost i dostojanstvo Republike Hrvatske”, poručila je, dodavši da je to pitanje za ministra vanjskih poslova, našu diplomaciju, ali i premijera.
I Možemo! osuđuje poteze predsjednika Vučića i njegove vlasti prema našim državljanima. „Bez ikakve pravne osnove, van svih granica nečega što zovemo pravna država, proganja hrvatske državljane koji poslovno, zbog studentskog angažmana ili kroz organizacije civilnog društva koje 20 godina surađuju na relaciji Hrvatska-Srbija, deportira i, ono što je najgore, preko svojih medija objavljuje njihove slike, osobne podatke, adrese i time ih ugrožava i stavlja doslovno metu na čelu", poručila je čelnica Možemo! Sandra Benčić.
Pozdravlja prosvjednu notu koje je Ministarstvo vanjskih i europskih poslova uputilo Srbiji. Napokon je Ministartvo jasno reagiralo, dodala je.
„Smatramo da treba uputiti službenu informaciju hrvatskim građanima o rizicima odlaska u Srbiju u ovoms trenutku jer je evidentno da rizici postoje. Jako nam je žao da Vučić takvom politikom stavlja Srbiju jako daleko od mjesta koje bi Srbiju odvelo u EU, što želimo za sve zemlje Zapadnog Balkana, i da svoje unutarnje probleme koje imaju s pravom zbog bunta svojih građana rješavaju tako da bi hrvatske državljane ili institucije optuživale za to", kazala je.
Aleksandar Vučić pokušava sve ne bi li ostao na vlasti, njemu su idealni neprijatelji Hrvati, poručio je Mostov Božo Petrov. „Njegova priča o našim studentima i tajnim agentima je bolesna i apsurdna. On treba naći neprijatelja da bi homogenizirao svoje ljude i to je taktika stara tisućljećima. Savjetujem građanima RH da ne idu u Srbiju dok je ovako jer Vučić neće birati sredstva, on će optužiti svakoga da ga minira i svakoga proglasiti neprijateljem da ispadne žrtva", poručio je.
Dalija Orešković (DOSIP) smatra da je Vučićev režim na rubu svog pada zato što su se građani Srbije napokon organizirali i napravili uspješan protest. „Ono što je Vučić napravio objavom osobnih podataka naših državljana je više nego diplomatski skandal, ali mi imamo ministra koji nije baš puno ni pametniji, ni sposobniji od smijenjenog ministra Dabre, pa se o tome još nije oglasio na suvisao način”, ustvrdila je.
Ovo, dodaje, nije prvi put da Vučić optužuje hrvatske građane i političare, među kojima sam i ja bila, da imamo nekakve veze s protestima u Srbiji. „Nemamo veze, ni na koji način i ni s kim nismo povezani. Jedino što podupirem diljem svijeta sve one koji se bore protiv nedemokracije i tiranina u vlastitoj zemlji, ali moj prioritet je micati režim HDZ-a i time se bavim”, zaključila je Orešković.
Božinović: Treba promisliti je li dobro vrijeme za putovanje u Srbiju
Ministar unutarnjih poslova Davor Božinović izjavio je u četvrtak, komentirajući privođenje pet hrvatskih državljanki bez ikakvog objašnjenja u Beogradu, kako treba dodatno promisliti je li trenutno dobro vrijeme za putovanje u Srbiju.
Božinović je rekao da Ministarstvo vanjskih i europskih poslova (MVEP) prikuplja saznanja, ponajviše od naših državljanki koje su se vratile u Hrvatsku te da će se raditi na preporukama za hrvatske državljane koji namjeravaju putovati u Srbiju.
''Nisam siguran da postoji neko obrazloženje i objašnjenje srpskih vlasti o tome što se dogodilo. Ako izostane objašnjenje zašto se privode hrvatski građani, legitimno se upitati je li to sve skupa slučajno. S obzirom da u posljednje vrijeme imamo nekoliko sličnih događaja, dobro je da se o tome obavještene institucije Europske unije u Srbiji'', kazao je.
Pet hrvatskih državljanki, predstavnica nevladinih udruga koje su u Beogradu sudjelovale na radionicama u organizaciji Erste Stiftunga, provele su noć u beogradskoj policiji, koja ih je jučer ujutro protjerala iz Srbije te im zabranila ulazak u zemlju na godinu dana.
Na pitanje kako se ponašati u takvoj situaciji, Božinović je naglasio da se ne radi o izoliranom slučaju te je dodao kako je opravdano i razumski obavijestiti naše građane o mogućim neugodnostima koje mogu doživjeti, pogotovo u dijelovima u kojima se održavaju prosvjedi.
Kuće ljudskih prava Beograd i Zagreb osudile zastrašivanja aktivista u Beogradu
Kuće ljudskih prava iz Zagreba i Beograda u četvrtak su najoštrije osudile postupanje policije iz Srbije koja je jučer u Beogradu uhitila i protjerala aktiviste iz pet zemalja, uključujući i Hrvatske, poručivši kako je riječ o zastrašivanju i zlouporabi policije u političke svrhe.
"Ovakvo ponašanje srbijanske policije je u potpunosti neprihvatljivo u demokratskom društvu i protivno preuzetim međunarodnim obvezama u području ljudskih prava", zajednički su priopćile Kuća ljudskih prava Beograd i Zagreb.
Policija Republike Srbije u srijedu je uhitila i protjerala više osoba iz Hrvatske, Slovenije, Rumunjske, BiH i S. Makedonije koje su u Beogradu sudjelovale na radionici Erste akademije za udruge, a dvije organizacije upozorile su kako je policija u svjetlu "višetjedne hajke" na hrvatske državljane koji borave u Srbiji i njihove navodne umiješanosti u organizaciju studentskih prosvjeda, iskoristila njihovo sudjelovanje na događaju za udruge i tendenciozno ga predstavila kao opasnost za državu.
"Nažalost, ovo je samo zadnji u nizu primjera zlouporabe policije u političke svrhe kojem su građani Srbije izloženi već duži niz godina, a koji u zadnje vrijeme obuhvaća i državljane Hrvatske koji dolaze u Srbiju", dodale su organizacije.
Pri tome su navele kako ovaj posljednji slučaj nije samo eklatantna povreda ljudskih prava na informaciju o razlozima policijskog postupanja, prava na pravnu zaštitu, odnosno odvjetnika, te prava da im se osigura razumijevanje službenih dokumenta koje se očekuje da potpišu, već da je cjelokupno policijsko postupanje bilo izvedeno na "krajnje neprihvatljiv način koji je imao cilj da zastraši ljude".
Organizacije su pozvale MUP Srbije da bez odgode provede postupak unutarnje kontrole radi utvrđivanja odgovornosti za ovo, kako kažu, sramotno postupanje, i da prestane s praksom zastrašivanja i protuzakonitog policijskog postupanja prema svim osobama u Srbiji, uključujući i strane državljane koji dolaze surađivati s kolegama iz organizacija civilnog društva.
Također, pozvale su i Veleposlanstvo RH u Beogradu da osigura pristup svim informacijama vezanim za prava koje građani imaju u Srbiji u kontekstu policijskog postupanja.
"Uz dostupnu konzularnu pomoć, predlažemo da se osigura i dežurstvo odvjetnika koji na poziv hrvatskih državljana mogu zastupati njihova prava u policijskom postupku", predložile su dvije Kuće ljudskih prava.
Također su ocijenile kako ovakvo postupanje policije, osim grube povrede prava na sigurnost, ima za cilj zastrašiti i onemogućiti normalan rad organizacijama civilnog društva te negativno utječe na njihovu regionalnu suradnju.
Picula: Srbija na "dobru volju" Hrvatske odgovara progonom njezinih državljana
Hrvatski zastupnik u Europskom parlamentu Tonino Picula, izvjestitelj tog tijela za Srbiju, rekao je kako je Srbija na „dobru volju” Hrvatske da zajamči dotok nafte nakon sankcija srbijanskoj tvrtki NIS reagirala progonom hrvatskih državljana.
Srbijom od studenog prošle godine traju prosvjedi zbog tragičnog pada nadstrešnice u kojem je živote izgubilo 15 ljudi, a za koji značajan dio javnosti odgovornom smatra vlast i izvođače radova, optužujući ih za nemar i koruptivne poslove. Prosvjedi predvođeni studentima 'pojačani' su zbog nasilja koje prosvjednici trpe od skupina povezanih s vladajućom strankom.
Picula, krajem prošle godine imenovan stalnim izvjestiteljem Europskog parlamenta za Srbiju, za Hinu je rekao da se predsjednik Srbije Aleksandar Vučić „u ovom slučaju suočila s jednim specifičnim oblikom otpora svojoj vlasti”.
„Riječ je o studentima koje nije lako kompromitirati ili potisnuti kao standardno organizirane opozicijske stranke”.
„Studente očito nije lako raspršiti upotrebom brutalne sile, ali ni podmićivanjem nekim socijalnim benefitima ili privilegijima”, rekao je.
Zastupnik socijalista i demokrata smatra da se studenti nalaze pred dilemom kako nastaviti svoj otpor, odnosno hoće li iznijeti „jasne političke stavove”.
„Jer ako insistiraju na Srbiji bez korupcije, to nikako ne može ići bez artikulacije političkih zahtjeva da se stvori klima u kojoj tragedija u Novom Sadu neće biti ponovljena”.
Naftna industrija Srbije
Srbijanski predsjednik krajem prošle godine objavio da SAD uvodi sankcije NIS-u zbog ruskog vlasništva u toj nekada državnoj tvrtki, a potom više puta izrazio nadu da će SAD pod novom vlašću ukinuti te sankcije.
Piculin kolega Davor Ivo Stier, zastupnik pučana, ranije je za Hinu rekao da su prema njegovim saznanjima mjere američke administracije vezane za Naftnu industriju Srbije (NIS) „napravljene u dogovoru s tranzicijskim timom” novog američkog predsjednika Donalda Trumpa i da se tu prepoznaje „određeni kontinuitet američke državne politike”.
Picula je rekao da ne može komentirati izjavu svog kolege iz EP-a, no da je Trump još u svojem prvom mandatu stvarao pritisak na Njemačku da zaustavi Sjeverni tok 2, u međuvremenu uništeni plinovod koji je pod Baltičkim morem spajao tu zemlju s Rusijom, pa da očekuje i nastavak takve američke politike.
Washington time „ne samo da eliminira mogućnost da Rusija izvozom naftnih derivata financira rat u Ukrajini, možda to čak nije prvi motiv, nego i uklanja konkurenta u izvozu energenata”.
Picula smatra da je hrvatska vlada „pokazala dobru volju kad je riječ o transformaciji vlasništva NIS-a, dajući jamstva da Srbiji neće biti zaustavljen tok nafte” putem hrvatskog naftovoda.
„Kako srbijanska vlast reagira? Tako da nastavlja zapravo progon hrvatskih državljana”, rekao je.
Smatra da su hrvatske vlasti trebale igrati proaktivniju ulogu nakon prošlih slučajeva, praćenja studenata zagrebačkog FER-a od strane srbijanske obavještajne službe te emisije provladinog tabloida Informer u kojem je osuđeni ratni zločinac Vojislav Šešelj, nekadašnji Vučićev politički mentor, objavio dokumente i lokaciju hrvatskog novinara i hrvatskih državljanki tada u Srbiji.
Picula smatra da je vlada trebala pozvati veleposlanicu Srbije na razgovor i s njom razgovarati o tome što „srbijanske vlasti misle raditi o budućnosti” i je li postoji rizik „od svakog prelaska granice hrvatskih državljana”.
Nakon posljednjeg slučaja privođenja pet Hrvatica u Beogradu, Hrvatska je u četvrtak uputila prosvjednu notu Srbiji a ministar vanjskih poslova Gordan Grlić Radman najavio da će Zagreb prikupiti podatke o slučajevima maltretiranja hrvatskih državljana i o tome izvijestiti Europsku komisiju i poljsko predsjedanje EU-om te revidirati preporuke o putovanju hrvatskih državljana u Srbiju.
Europska komisija osudila je u srijedu objavljivanje dokumenata hrvatskih državljana u medijima u Srbiji, ističući da je to neprihvatljivo i da to trebaju ispitati nadležna državna tijela.
“Bilo kakav nezakonit pristup osobnim podacima građana, uključujući i novinare, te objavljivanje takvih podataka nisu prihvatljivi i to trebaju pratiti nadležna državna tijela. EU će pozorno pratiti taj slučaj”, rekli su iz ureda Komisije za odnose s javnošću.
Picula u suradnji s kolegama iz EP-a priprema izvješće o stanju u Srbiji s krajnjim rokom u svibnju, kad će se o njemu glasati na plenarnoj sjednici EP-a.
„Moj posao je da bilježim, da razgovaram, da prikupljam informacije i da sugeriram politiku prema Srbiji”, rekao je Picula.
„Da bi slika o Srbiji bila bolja, to je prije svega posao srbijanskih vlasti”, zaključio je . (Hina)